Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kapusta kiszona wcześniej parzona. W ten sposób przygotowana kapusta kwasi się szybciej. Jest delikatna w smaku pozbawiona kapuścianej goryczki. Wspaniale smakuje na surowo, dlatego polecam ją do wszelkiego rodzaju surówek. Możemy do niej dodać marchew, żurawinę, kminek lub inne dodatki. Ja przygotowuję ją w wersji podstawowej /jedynie z solą/ by użyte dodatki nie wpłynęły na smak przygotowywanych potem surówek
Niezwykle prosta, szybka sałatka , bo zrobisz ją w ciągu kilkanaście minut, a...
Odsłon: 12
Smaczne danie gotowe w piętnaście minut.
Odsłon: 28
Niezwykle prosta, szybka sałatka , bo zrobisz ją w ciągu kilkanaście minut, a...
Odsłon: 12
Smaczne danie gotowe w piętnaście minut.
Odsłon: 28
Składniki
Kapustę oczyszczamy z wierzchnich liści a następnie drobno szatkujemy. Głąb również możemy dodać ale musimy go bardzo drobno poszatkować. Poszatkowaną kapustę ważymy aby wiedzieć ile potem dodać soli /2dag na 1 kg kapusty/.
Kapustę przekładamy do dużej miski i przelewamy wrzątkiem ciągle mieszając by kapusta równomiernie się sparzyła. Zalaną wrzątkiem kapustę mieszamy i po 3-4 min. dobrze odsączamy na durszlaku i studzimy. Do wystudzonej kapusty dodajemy sól /2 dag na 1 kg poszatkowanej kapusty/ i dokładnie mieszamy.
Kapustę układamy w słoikach i ubijamy, by usunąć powietrze. Na wierzchu powinna być cienka warstwa soku - sok na wierzchu chroni kiszonkę przed pleśnią i powinien przykrywać kapustę przez cały czas kiszenia. Słoików nie napełniamy do pełna - u góry pozostawiamy ok. 1 cm wolnej przestrzeni na fermentację. Słoiki przykrywamy nakrętkami ale nie zakręcamy szczelnie by kiszonka mogła fermentować. Słoiki ustawiamy na tacy lub ściereczce /w czasie fermentacji może ze słoików wyciekać sok/ w zaciemnione miejsce o tem. 18-20 stopni C. Po 2-3 dniach kapustę w słoiku odgazowujemy tzn. przebijamy do dna czymś ostrym np. drewnianym szpikulcem do szaszłyków by umożliwić ujście gazów. Kapustę w słoikach ponownie ugniatamy pamiętając by na wierzchu była warstwa soku. Po kolejnych 2 dniach odgazowujemy kapustę ponownie. Po 4-5 dniach kapusta powinna być ukiszona ale tak naprawdę to wszystko zależy od gatunku kapusty, grubości poszatkowania, temperatury i własnych upodobań. Jeśli uznamy, że kapusta jest wystarczająco ukiszona słoiki mocno zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce.