Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kiszona kapusta to doskonały dodatek do wielu potraw. Surówka z dodatkiem kiszonej kapusty, bigos czy kapuśniak smakują szczególnie wyśmienicie, jeśli do ich przygotowania użyjemy domowej kiszonki. Wypróbuj stary i sprawdzony przepis na kiszoną kapustę, z którego korzystały nasze babcie.
Dzisiaj moje ulubione danie. Danie z makarony pysznego kremowego sosu no i ku...
Odsłon: 63
Polecam.
Odsłon: 955
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 286
Dzisiaj moje ulubione danie. Danie z makarony pysznego kremowego sosu no i ku...
Odsłon: 63
Polecam.
Odsłon: 955
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 286
Składniki
Zdejmij z kapusty wierzchnie liście i umyj ją, a następnie pokrój na cienkie paski lub zetrzyj na tarce do kapusty. Marchewki porządnie opłucz i obierz. Zetrzyj na tarce o dużych oczkach tak, by powstały wiórki. Do rozdrobnionych warzyw dodaj odmierzoną ilość soli, wymieszaj dokładnie. Kolejnym etapem jest ubicie kapusty lub jej gniecenie. To nieco żmudna czynność, gdyż musimy ją wykonywać do czasu, aż kapusta puści sok. Pamiętaj, że im cieniej pokroisz kapustę, tym mniej ubijania będzie konieczne do puszczenia soku.
Czym można ugniatać kapustę? Są zwolennicy ugniatania jej rękoma, jednak my polecamy użyć do tego drewnianą łyżkę z kulą. Pamiętaj, że kapustę możesz ubijać czy ugniatać kilka razy. To zajęcie jest dosyć męczące, dlatego warto ubijać kapustę przez kilka minut i odstawić ją na kwadrans. W tym czasie ręce zmęczone ugniataniem czy ubijaniem zregenerują się i do kolejnej tury przystąpisz z większą mocą.
Kapustę możesz kisić z powodzeniem w słoikach (na taką ilość warzyw będziesz potrzebować około 10 słoików o pojemności 0,5 litra). Nie musisz w tym celu kupować specjalnej beczki czy kamionki. Do każdego słoika wkładaj partiami kapustę, ubijaj ją w słoiku tak, by na wierzchu pojawiła się warstwa soku. Słoiki wypełniaj do ¾ ich wysokości.
Słoiki zakręć delikatnie zakrętką (nie zaciskaj mocno, gdyż nie mogą być szczelne, musi z nich wydostawać się gaz powstający podczas kiszenia). Postaw w ciemnym, ale ciepłym miejscu (do około 20 stopni Celsjusza) na 7-14 dni. Po tygodniu warto sprawdzić poziom ukiszenia kapusty, jeśli będzie odpowiedni, to przenieś słoiki do chłodnego miejsca (może być do lodówki).