Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kompot ze śliwek to idealny sposób na zachowanie smaku dojrzałych owoców przez całą zimę. Śliwki z kompotu możesz wykorzystać w cieście z kruszonką, owsiance lub oblać je jogurtem i płynnym miodem. Dlaczego sugerujemy przygotować kompot z polówek owoców, a nie śliwek w całości? Jeśli używasz ekologicznych, niepryskanych owoców, możesz natknąć się na nieproszonych gości. Poza tym dzięki użyciu połówek śliwek zmieścisz więcej owoców w środku słoika. Ilość cukru do zrobienia syropu zależy od rodzaju śliwki. Im słodsze owoce, tym mniej cukru potrzebujesz. Kompot z kwaśnych śliwek wymaga nawet 500 g cukru na 1 litr wody. Zamiast cukru możesz użyć miodu, a dla podkręcenia smaku dodaj goździki, laskę cynamonu, wanilię lub ziarna kardamonu.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1452
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1452
Składniki
Do garnka wlej wodę, wsyp cukier i doprowadź do wrzenia. Odstaw na bok. Możesz także wykonać syrop mieszając ciepłą, przegotowaną wodę z miodem. Umyj śliwki i za pomocą ostrego nożyka przekrawaj je na pół i usuwaj pestki.
Wkładaj połówki owoców do słoika, by sięgnęły połowy jego wysokości, a następnie zalewaj owoce ciepłym syropem. Jeśli chcesz nadać śliwkom korzennego akcentu, włóż do słoika kilka goździków, laskę cynamonu lub wanilii. Zamknij mocno słoiki i włóż do garnka, by je zapasteryzować. Proces powinien trwać 10-15 minut od momentu zagotowania wody. Następnie wyjmuj słoiki z garnka i odstaw do ostygnięcia. Kompoty przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu przez całą zimę.