Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Leśne grzyby w oliwie to sposób marynowania grzybków powszechny w krajach śródziemnomorskich. Ze zbierania grzybów szczególnie znani są mieszkańcy Toskanii i Prowansji, ale grzybobrania są lubiane również poza tymi regionami. No i co w tym dziwnego, że po zbiorach marynuje się grzyby, aby zachować je na zimę? Nic, zupełnie nic, bo na całym świecie konserwuje się żywność z przeznaczeniem do późniejszego spożycia. Z tym, że u nas jada się zwykle grzyby marynowane w occie spirytusowym, czasem w winnym lub jabłkowym, a tymczasem świat śródziemnomorski preferuje wszelką konserwację w oliwie, więc i leśne grzyby w oliwie chętnie robią. Przygotowanie takiej marynaty jest w sumie bardzo łatwe.
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 386
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 53
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 399
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 826
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 386
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 53
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 399
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 826
Składniki
Zdrowe, najlepiej niewielkie grzyby oczyść z leśnych paprochów na sucho – szczoteczką, pędzlem lub gąbką. Postaraj się ich nie płukać, bo nie lubią tego, no chyba, żeby były bardzo zapiaszczone. To się często zdarza gąskom, które zazwyczaj rosną w piasku. Zapiaszczone grzyby musisz jednak porządnie wypłukać.
W dużym garnku zagotuj składniki zalewy – ocet, wodę, sól, tymianek, ziarna pieprzu i pokrojony w plastry czosnek.
Niech zalewa pogotuje się przez kilka minut, bo w tym czasie aromat ziół i przypraw uwalnia się do roztworu.
Do garnka z zalewą dodaj grzyby, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 5 minut.
Ugotowane grzybki odcedź i ostudź na durszlaku. Usuń gałązki tymianku, reszta przypraw może zostać albo możesz je również usunąć.
Do wyparzonych, suchych słoików powkładaj przyprawy, ja część grzybków przyprawiłam tymiankiem i jałowcem,
a część rozmarynem.
Następnie rozłóż odcedzone grzybki do słoików, ale nie wypełniaj ich całkiem – grzyby powinny wypełnić słoiki w 3/4.
Na koniec podgrzej oliwę – ma być dość mocno ciepła, ale nie gorąca. Rozlej ją do słoików z grzybami i od razu zakręcaj wyparzonymi nakrętkami.
Zalane mocno ciepłą oliwą słoiki powinny się zamknąć. Sprawdź po wystygnięciu, czy wieczka są wklęsłe – jeśli tak, to odstaw grzybki w ciemne i raczej chłodne miejsce, ale nie do lodówki, bo wystarczy spiżarnia lub nawet dolna półka w kuchennej szafce. Po prostu sprawdzaj od czasu do czasu, czy jakiś słoik się nie rozszczelnił, a jeśli tak – od razu weź grzybki do szybkiej konsumpcji. Jeśli jakiś słoik już na początku się nie zamknął, to zostaw go w spokoju na jakieś 2 tygodnie – na pewno nie popsuje się w tym czasie. I zaraz po tym podaj go do degustacji, bo wtedy już będzie gotowy do spożycia. Grzybki zjedzcie, a oliwy nie wylewaj, ponieważ to jest porządna oliwa, pełna smaku przypraw. Możesz ją użyć do sosu do sałaty, a także do smażenia różności na patelni. Smacznego!