Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Chyba każdy z nas zna sposób na kiszenie poszatkowanych główek zimowej kapusty ubijanych z solą w beczce lub kamiennym garnku, sama przecież o tym pisałam. Dziś jednak przedstawiam inny sposób kiszenia kapusty, o którym nie wszyscy słyszeli – kiszenie w zalewie z osolonej wody, podobnie, jak kisi się ogórki małosolne. Młoda, wiosenna i wczesnoletnia kapusta nie za bardzo nadaje się do sporządzenia ubijanej kiszonki, choć warto wypróbować i ten sposób. Ja jednak postanowiłam przygotować kiszoną młodą kapustę inaczej niż zwykle.
Składniki
Kapustę umyj, obierz z wszystkich zewnętrznych, luźnych i uszkodzonych liści, ale ich nie wyrzucaj – znajdą się w drugim słoju z kiszonką. Główkę podziel na osiem części, tak, aby każda z nich zachowała kawałek głąba. To daje gwarancję, że kapusta nie rozpadnie się podczas kiszenia.
Wszystkie części umieść w odpowiednio dużym, najlepiej pękatym słoju. Ja poukładałam je głąbem ku górze, bo wydaje mi się, że wówczas łatwiej będzie wydobyć ukiszoną już cząstkę ze słoja.
Dodaj wszystkie przyprawy i zalej letnią solanką. Zamknij słój i odstaw we względnie ciepłe miejsce (kuchenny blat wystarczy o tej porze roku) na kilka dni (około tygodnia).
Z główki młodej kapusty zdjęłam tak dużo luźnych liści, że żal mi było je wyrzucić. Wylądowały więc w innym słoju (oczywiście odrzuciłam te naprawdę najbrzydsze).
Z liści wycięłam grube nerwy. Każdy liść przecięłam wzdłuż na 4 części, a następnie w poprzek – na centymetrowe paski. Wszystko ładnie ułożyłam w słoiku (wraz z kłączem kurkumy, ostrą papryczką i łyżką czarnej gorczycy) i zalałam chłodną solanką.
Pozostawiłam na kuchennym blacie do ukiszenia - na około tydzień.