Do góry

Przetwory Przepis na:

Olej z dziurawca

Olej z dziurawca

Autor:

Przepisów i artykułów: 359 Ocena: 4415

Dodano:

Odsłon: 1957

Doskonały olej, skuteczny w stanach depresji i bardzo dobry do masażu - działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Składniki

  • kwitnące ziele dziurawca
  • wybrany olej, najlepiej nierafinowany - użyłam słonecznikowego
  • spirytus
  • słoneczny parapet :)
> 6 os. 15 min łatwe tanie
Reklama
Reklama
Olej z dziurawca

Przygotowanie

  1. Gdzie znaleźć dziurawiec i jak go rozpoznać? Znanych jest około 200 gatunków tej rośliny. Dziurawiec występuje w Europie, w niektórych rejonach Azji, w Afryce Północnej i Ameryce Północnej. Rośnie przede wszystkim na glebach suchych, piaszczystych. Najłatwiej znaleźć go na skrajach lasów, na pagórkach, nieużytkach i polach.

  2. Nazwa dziurawca wzięła się z jasnych punkcików, które widzi się oglądając pod światło liście tej rośliny. Nie są to jednak otworki, lecz maleńkie zbiorniczki lotnych olejków. Tego typu zbiorniczki znajdują się również na płatkach kwiatów. Znajdujący się w nich olejek nadaje całej roślinie przyjemny, balsamiczny zapach.

  3. Kwitnące szczyty pędów, a jeszcze lepiej – kwiaty i pączki kwiatowe – rozdrobnij przy pomocy noża i partiami wrzucaj do odpowiednio dużego słoja. Każdą warstwę spryskaj spirytusem (ja robię to przy pomocy buteleczki z atomizerem, na każdą partię kilka pryśnięć), wypełnij luźno całe naczynie, ale nie ubijaj ciasno surowca. Słoik zakręć i pozostaw dziurawiec pod działaniem alkoholu jeszcze przez jakieś 15 minut.

  4. Teraz napełnij naczynie wybranym olejem, u mnie to był słonecznikowy nierafinowany. Niektórzy zalecają podgrzać olej i ciepłym/gorącym zalewać surowiec, inni podgrzewają słoik w kąpieli wodnej, ale tak naprawdę wystarczy dodać olej w temperaturze pokojowej i wystawić słój na działanie słońca. Wybrałam tę ostatnią metodę, ponieważ nie chciałam zbytnio podgrzewać dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno.

  5. Dziurawiec powinien macerować się w oleju przez przynajmniej 2 tygodnie. Stopniowo nośnik będzie przybierał intensywnie czerwony kolor pod wpływem ciepła i światła słonecznego. Dzieje się tak dlatego, że w dziurawcu znajduje się mieszanka czerwonych barwników, m.in. hiperycyny i pseudohiperycyny, które nadają maceratowi piękny koralowy kolor. Gotowy czerwony olej przecedź najpierw przez sitko, a następnie przefiltruj przez poczwórnie złożoną gazę. Wlej do butelek z ciemnego szkła i przechowuj z dala od światła.

  6. O dietetycznych i zdrowotnych zastosowaniach oleju z dziurawca możesz poczytać na blogu. Zapraszam!

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń