Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Śliwki w zalewie octowej to przysmak nieco zapomniany. Zupełnie niesłusznie, ponieważ tak zakonserwowane, zachowują wszystko, co w tych owocach najlepsze. Są słodkie, chrupiące, a w dodatku zyskują wspaniały, korzenny aromat. Prawdziwym rarytasem jest ocet śliwkowy – tak smaczny, że dla wielu osób to nie śliwki, lecz on jest powodem do przygotowania przetworów. Zalewę octową można wykorzystać jako oryginalny dodatek do sałatek czy marynat.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6780
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6780
Składniki
Umyj starannie śliwki. Przekrój na pół, usuń pestki i ogonki. Zagotuj w garnku wodę z octem, cukrem przyprawami korzennymi. Gdy zalewa nieco przestygnie, dodaj do niej śliwki. Pozostaw pod przykryciem na dobę. Co jakiś czas zamieszaj zawartość garnka.
Po dobie oddziel śliwki od zalewy i ponownie ją zagotuj. Poczekaj, aż przestygnie i z powrotem włóż do niej śliwki. Powtórz te czynności następnego dnia.
Starannie umyj i wyparz słoiki o łącznej pojemności około 2 l. Przełóż do nich śliwki i zalej zalewą. Szczelnie zakręć słoiki. Śliwek w occie nie trzeba pasteryzować, ale możesz to zrobić na wszelki wypadek. Ustaw w dużym garnku wyłożonym ściereczką tak, by nie stykały się ze sobą. Zalej mniej więcej do 2/3 wysokości wodą i zagotuj ją. Gotuj przez kilkanaście minut na wolnym ogniu. Następnie odstaw słoiki do góry dnem do wystudzenia.
Ustaw słoiki ze śliwkami w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Po około 2 tygodniach będą już nadawały się do spożycia. Śliwki w zalewie octowej możesz przechowywać nawet kilka lat.