Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Syrop z kwiatami mniszka lekarskiego przygotowałam pod wpływem pewnego filmiku, do którego link znajdziesz na końcu wpisu na blogu. Będę dodawać ten syrop do herbaty, polewać nim desery albo używać jako smaczną bazę domowej lemoniady. Można nim też dosłodzić koktajl. To nie jest znany wszystkim syrop czy też miodek z mniszka, o którym pisałam kilka lat temu. Charakteryzuje się jednak podobnymi właściwościami zdrowotnymi, choć wygląda inaczej. Ten dzisiejszy syrop nie ma tak bardzo gęstej konsystencji, a poza tym nie został odcedzony od kwiatów. Jest to syrop z kwiatkami mniszka, dodatkowo aromatyzowany skórką z pomarańczy oraz sokiem z pomarańczy i cytryny. I wszystko to razem, po przesmażeniu, trafia do słoiczków. Jeszcze przed przygotowaniem syropu wyobraziłam sobie nie tylko piękny wygląd, ale i wyjątkowy smak. I uznałam, że to musi być pyszne, skoro na filmie wygląda tak pięknie. W realu okazało się odrobinę mniej piękne, ale pyszne, więc zapewne będę powtarzać w następnych latach.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7312
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7312
Składniki
W słoneczny dzień, w okolicach południa, zbierz 2 litry kwiatów mniszka.
Zebrane kwiaty wysyp na piały papier lub płótno, aby umożliwić ewakuację wszystkim możliwym żyjątkom, które w nich mieszkają.
Po 2-3 godzinach włóż kwiaty mniszka do garnka i zalej 3/4 litra wrzątku. Zamieszaj, zanurz łyżką wszystkie kwiaty i przykryj garnek.
Zostaw na całą noc pod przykryciem.
Następnego dnia zagotuj, a następnie dodaj kilogram cukru. Doprowadź do wrzenia i gotuj na maleńkim ogniu.
W międzyczasie wyszoruj i sparz wrzątkiem jedną pomarańczę i jedną cytrynę. Najlepiej by było, gdyby użyć owoców z ekologicznych upraw. Z pomarańczy zetrzyj skórkę (tylko wierzchnią, pomarańczową warstwę) i wyciśnij sok. Z cytryny również wyciśnij sok i to wszystko dodaj do garnka z gotującymi się kwiatami mniszka.
Gotuj syrop jeszcze przez kilkanaście minut lub nieco dłużej, trochę „na oko”. Z filmu nie wynika, jak długo trzeba gotować, ale wyraźnie widać, że płyn nieco się zredukował. Gorący syrop z kwiatami mniszka rozlej do wyparzonych słoiczków i od razu zakręcaj. Po zassaniu nakrętek nie trzeba pasteryzować słoików z syropem. Zamknięte słoiki można przechowywać w kuchennej szafce.
Przez całe lato zamierzam używać go do przygotowywania zimnych napojów i lemoniad. Można nim słodzić zwykłą wodę w dzbanku, bo dzięki kwiatom całość powinna ładnie wyglądać. Trochę jak kwitnąca herbata...
Po dodaniu świeżych listków mięty lub melisy będzie wyglądać jeszcze ładniej. Smacznego!