Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wędzenie jest jednym z najstarszych sposobów utrwalania produktów spożywczych. Do zapachu i smaku mięsa pieczonego z dostępem dymu zaczął się człowiek przyzwyczajać już wtedy, gdy jaszcze nie panował na ogniem. Zdarzało się mu spożywać mięso zwierząt dzikich, które podczas pożarów lasów ginęły zaduszone i upieczone w dymie i ogniu. Smak nadawany pokarmom przez wędzenie musiał być początkowo człowiekowi obcy i prawdopodobnie nieprzyjemny – tak jak zwierzęta dzikie go nie znoszą. Do przyzwyczajenia się człowieka da zapachu dymu w pokarmie przyczyniało się mieszkanie w szałasach. Potem w kurnych chatach połączone z częstym przebywaniem w atmosferze przesyconej dymem. Z czasem zapach i smak dymu w pokarmie stał się pożądany. Następnie spostrzeżono, że mięso wędzone nie psuje się tak szybko jak mięso surowe, a robaki unikają go. Już w papirusach egipskich napotyka się na wzmianki o wędzeniu mięsa, owoców i serów. W pismach starożytnych Greków i Rzymian znajdują się wiadomości o wędzeniu — przede wszystkim mięsa i ryb. Wędzenie staje się sztuką znaną i stosowaną przez wszystkich ludzi. Wędzenie pierwotnie polegało na zawieszaniu mięsa nad palącym się ogniem. Potem sposób ten zaczęto ulepszać przez osłanianie ogniska skórami, następnie wprowadzono skrzynie i beczki wędzarnicze. Wraz z rozwojem cywilizacji, gdy zaczęto budować domy z piecami. Wędzenie zostało przeniesione poza obręb domu mieszkalnego do specjalnych budynków o stałych komorach wędzarniczych. W miarę rozwijających i różnicujących się wymagań smakowych i potrzeb ekonomicznych zaczęto stosować wędzenie na zimno i gorąco. W efekcie końcowym doprowadzono do urządzenia oddzielnych komór do wędzenia na zimno i na gorąco. W toku różnicowania zawodów powstało rzemiosło wędliniarskie (masarze), w tym rzemiośle specjaliści – wędzarze. Wędliniarnie, a w nich i wędzarnie, rozrastały się. Wreszcie powstały przetwórnie i kombinaty, w których wędzarnie są dużym działem. Pierwotne urządzenia wędzarni stopniowo ulegały ulepszeniu, a dziś wprowadza się urządzenia automatyczne. Pod pojęciem wędzenia rozumie się specyficzny rodzaj obróbki cieplnej. Produkt jest poddawany działaniu ciepła i związków chemicznych zawartych w dymie otrzymanym podczas spalania drewna. Przez wędzenie mięsa można uzyskać z jednej strony utrwalanie go tj. umożliwienie przechowywania przez czas dłuższy. Z drugiej — nadanie mu specyficznego smaku i zapachu. Wędzenie może mieć na celu uzyskanie obu tych efektów, tj. trwałości oraz smaku i zapachu albo też uzyskanie tylko jednego, tj. smaku i zapachu. Sposoby wędzenia zmieniały się razem z postępem cywilizacji, zmianą zastosowania mięsa wędzonego i zmianą upodobań. I mniej w wędzeniu przeważał czynnik utrwalania produktów, dziś na pierwszy plan wysuwa się czynnik smakowy.
Karczek, szynka oraz boczek to łącznie 7,165KG. Waga mięsa jest ważna pod kątem składników używanych do zalewy oraz ilości wody.
Wodę gotujemy i studzimy przyjmując zasadę że na każdy 1KG mięsa potrzebujemy 0,5L wody.
Tak samo dokładnie odmierzamy sól peklującą według zasady na na 1KG mięsa 70gr, którą do wcześniej ostudzonej wody dodajemy.
W osobnym naczyniu odmierzam 05L wody i dodaję pozostałe składniki poza czosnkiem. Całość należy zagotować, ostudzić i dodać do wcześniej wymieszanej w wodzie zalewy solnej.
Mięso przekładamy do pojemnika przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Dodajemy wcześniej przygotowaną zalewę zwracając uwagę aby mięso było w całości przykryte zalewą i odstawiamy w chłodne miejsce na max 10 dni. Temperatura nie może być niższa niż 0stpni i nie wyższa niż 10 stopni.
Co drugi dzień przewracamy mięso aby równomiernie zalewa docierała z każdej strony.
Na dzień przed planowanym wędzeniem mięso wyciągamy, myjemy, i wieszamy do obsuszenia z nadmiaru wilgoci. Wcześniej formując je poprzez sznurowanie.
Następnego dnia wędzimy. w naszym przypadku to było 4,5 godziny, można dłużej w zależności jaka barwę finalnie chcemy uzyskać.
Na koniec wyparzamy nasze wędliny w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 85 stopni według zasady 1 godzina na 1 KG mięsa.
GOTOWE ! Życzymy smacznego.
Pozdrawiamy Lilith i Paweł
Przepis zmodyfikowałam, bez mięsa wołowego, użyłam tylko łopatkę wieprzową kt...
Odsłon: 7232
Bardzo smaczna wędzonka, polecam. Wędzenie w garnku jest bardzo proste, opisa...
Odsłon: 3849
Sposób przygotowania wędlin, sprawdzony, łatwy i wielokrotnie stosowany. Każd...
Odsłon: 16168
Kto nie był na grillu gdzie były grillowane warzywka?!
Odsłon: 24
Pyszna i orzeźwiająca sałatka owocowa z orzechami i płatkami migdałów .Ideal...
Odsłon: 95
Pyszna orzeźwiająca letnia sałatka.Idealna do grilla jak również na piknik, s...
Odsłon: 187
Prosty chleb do zrobienia przez każdego ale smak jest bardzo wysublimowany.
Odsłon: 89
Niebywałe,jak w ciągu miesiąca u sąsiadki wyrosły ma prawie 1 metr okazałe k...
Odsłon: 1073
Kto nie był na grillu gdzie były grillowane warzywka?!
Odsłon: 24
Pyszna i orzeźwiająca sałatka owocowa z orzechami i płatkami migdałów .Ideal...
Odsłon: 95
Pyszna orzeźwiająca letnia sałatka.Idealna do grilla jak również na piknik, s...
Odsłon: 187
Prosty chleb do zrobienia przez każdego ale smak jest bardzo wysublimowany.
Odsłon: 89
Niebywałe,jak w ciągu miesiąca u sąsiadki wyrosły ma prawie 1 metr okazałe k...
Odsłon: 1073
Składniki
Karczek, szynka oraz boczek to łącznie 7,165KG. Waga mięsa jest ważna pod kątem składników używanych do zalewy oraz ilości wody. Wodę gotujemy i studzimy przyjmując zasadę że na każdy 1KG mięsa potrzebujemy 0,5L wody. Tak samo dokładnie odmierzamy sól peklującą według zasady na na 1KG mięsa 70gr, którą do wcześniej ostudzonej wody dodajemy.
W osobnym naczyniu odmierzam 05L wody i dodaję pozostałe składniki poza czosnkiem. Całość należy zagotować, ostudzić i dodać do wcześniej wymieszanej w wodzie zalewy solnej.
Mięso przekładamy do pojemnika przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Dodajemy wcześniej przygotowaną zalewę zwracając uwagę aby mięso było w całości przykryte zalewą i odstawiamy w chłodne miejsce na max 10 dni. Temperatura nie może być niższa niż 0stpni i nie wyższa niż 10 stopni. Co drugi dzień przewracamy mięso aby równomiernie zalewa docierała z każdej strony.
Na dzień przed planowanym wędzeniem mięso wyciągamy, myjemy, i wieszamy do obsuszenia z nadmiaru wilgoci. Wcześniej formując je poprzez sznurowanie. Następnego dnia wędzimy. w naszym przypadku to było 4,5 godziny, można dłużej w zależności jaka barwę finalnie chcemy uzyskać. Na koniec wyparzamy nasze wędliny w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 85 stopni według zasady 1 godzina na 1 KG mięsa. GOTOWE ! Życzymy smacznego. Pozdrawiamy Lilith i Paweł
Przepisy Przetwory
Przetwory
Maliny w syropie
Przetwory
Marynowane plasterki z ogórków w zalewie octowej.
Przetwory
Keczup z cukinii
Przetwory
Cukinia z miodem i rozmarynem na zimę do słoików
Maliny w syropie
Można go dodać do zimowej herbaty, sprawdzi się również jako dodatek do naleś...
Odsłon: 224
Marynowane plasterki z ogórków w zalewie octowej.
Bardzo smaczne, marynowane w zalewie octowej, plasterki z ogórków, smakują ja...
Odsłon: 8010