Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Buraccio, czyli carpaccio z buraków, przygotowuję raz na jakiś czas na kolację albo na jakieś małe przyjęcie. Do jego podania na imprezie trzeba mieć bardzo duży płaski talerz, bo tylko wtedy prezentuje się naprawdę ładnie. Buraki na carpaccio najlepiej byłoby upiec, ale można je też ugotować w skórkach (w szybkowarze będzie najszybciej), a nawet kupić już ugotowane w sklepie. Wiesz na pewno, że w wielu sklepach można kupić ugotowane buraki, zapakowane próżniowo. Taki półprodukt jest wielkim ułatwieniem, jeśli nie masz czasu piec albo gotować buraków, bo goście już stoją za progiem. Dlatego zawsze mam w domu paczkę gotowanych buraków, tak na wszelki wypadek. Dzięki temu mogę buraccio przygotować zawsze wtedy, gdy tylko najdzie mnie ochota, nawet zupełnie bez planu.
Przepis dnia
Polecam. Duży tort o wyrazistym smaku. Pasuje na każdą okazję.
Odsłon: 2053
Bardzo smaczny Włoski deser tiramisu. Deser na bazie ubitej śmietany i serka...
Odsłon: 170
Przepis dnia
Polecam. Duży tort o wyrazistym smaku. Pasuje na każdą okazję.
Odsłon: 2053
Bardzo smaczny Włoski deser tiramisu. Deser na bazie ubitej śmietany i serka...
Odsłon: 170
Składniki
Pieczenie buraków Pieczone buraki są do carpaccio najlepsze, ponieważ mają skondensowany smak pełen naturalnej słodyczy. Do ich pieczenia zazwyczaj wykorzystuję okazję, bo tak jest najtaniej, najprościej i po prostu oszczędnie. Gdy piekę chleb w foremce keksowej, zwykle jest w piekarniku wystarczająco dużo miejsca, aby obok postawić drugą foremkę z burakami.
Średniej wielkości buraki porządnie szoruję, a następnie układam w foremce wyłożonej folią aluminiową, wierzch również przykrywam folią. Można też każdy buraczek oddzielnie zawinąć w folię aluminiową i ułożyć w formie. Dzięki folii buraki nie wyschną na wiór w bardzo gorącym piekarniku. Bo foremkę z burakami wstawiam do gorącego piekarnika razem z chlebem, a następnie pieką się razem i chleb, i buraki.
Pieczenie chleba trwa zazwyczaj około godziny i w tym czasie niewielkie buraczki powinny się upiec w wysokiej temperaturze. Nieco większym burakom trzeba dać jeszcze pół godziny w piekarniku po wyjęciu chleba.
Gotowanie buraków Jeśli wolisz ugotować buraki, to najpierw porządnie je wyszoruj, a następnie włóż do garnka z gorącą wodą i gotuj pod przykryciem do miękkości. Trwa to zwykle około 1-1,5 godziny, ale warto użyć szybkowara, bo bardzo skraca ten proces. Gotując buraki w szybkowarze, kieruj się instrukcją obsługi Twojego urządzenia. Burakom gotowanym w szybkowarze powinno wystarczyć 20-30 minut obróbki cieplnej. Zarówno pieczone, jak i gotowane buraki obieramy ze skórki dopiero po całkowitym wystudzeniu.
Na dużym talerzu rozłóż rukolę, którą możesz wcześniej pokroić z grubsza, żeby listki były krótsze.
Ostudzone buraki obierz ze skórki, a następnie pokrój w jak najcieńsze plasterki. Możesz to zrobić ostrym nożem, ale o wiele lepsza jest tzw. mandolina. Plasterki buraków ułóż na talerzu z rukolą w taki sposób, żeby zachodziły na siebie jak dachówki.
Z balsamico, oliwy, miodu, pieprzu i soli przygotuj sos (najlepiej w zakręcanym słoiku, mieszając przez potrząsanie) i polej nim plastry buraków. Na koniec warto rozsypać na wierzchu zesty skórki pomarańczowej, co nie jest konieczne, ale ładnie wygląda i daje piękny aromat.
To jest najbardziej podstawowa wersja carpaccio z buraków, które już po nałożeniu na własny talerz warto dodatkowo skropić najlepszą oliwą.
Wersja z serem feta i pistacjami Jeśli carpaccio vel buraccio ma być bardziej sycącym daniem, warto je wzbogacić dodatkiem sera i orzechów. Do buraków bardzo dobrze pasuje kozi ser i dlatego wybrałam owczo-kozią fetę. Ser należy pokruszyć na plasterki buraków polane wcześniej sosem.
Pistacje (lub inne orzechy, np. włoskie) posiekaj i rozsyp na wierzchu sałatki.
Wersja wegańska z białą fasolą i pestkami dyni Równie smacznym i sycącym daniem jak wersja z fetą jest wegańskie buraccio. Fasolę z puszki należy odcedzić i przepłukać zimną wodą na sitku, a następnie dobrze odsączyć i rozsypać na plasterkach buraków.
Pestki dyni można uprażyć na suchej patelni, ale nieprażone są o wiele zdrowsze, ponieważ tłuszcz w nich zawarty nie został podgrzany. Dlatego ja przeważnie nie prażę pestek, jednak zrób to, jeśli lubisz.
Tę wersję carpaccio warto na koniec skropić olejem z pestek dyni zamiast oliwy.