Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Bardzo lubię surówkę z selera korzeniowego, więc postanowiłam stworzyć ferment podobny do tej surówki – kiszony seler z jabłkiem i rodzynkami. Byłam bardzo ciekawa, co z tego wyjdzie i czy ta kiszonka w ogóle się uda, ponieważ dotychczas kisiłam seler tylko w towarzystwie innych warzyw. Mam tu na myśli kiszone warzywa na zimową sałatkę, które stanowią mieszankę cebuli, marchwi, papryki, selera i kalarepy w jednakowych proporcjach. Taka kiszona sałatka smakuje wspaniale i zainspirowała mnie do tworzenia wciąż nowych kiszonek mieszanych, które są równocześnie surówkami gotowymi do jedzenia. Kilka przykładów podaję na końcu wpisu na blogu, a Ty wypróbuj je koniecznie. Tym razem do słoika trafił seler korzeniowy, jabłko i rodzynki, a gotowa kiszonka okazała się przepyszna!
Szybkie i smaczne mięsko pieczone w piekarniku. Smaczne jak do obiadu tak i...
Odsłon: 2121
Polędwica należy do tej partii wieprzowiny, którą trudno jest zrobić na soczy...
Odsłon: 6502
Tej surówki nie trzeba nikomu przedstawiać. To klasyka polskich surówek, któr...
Odsłon: 927
Szybkie i smaczne mięsko pieczone w piekarniku. Smaczne jak do obiadu tak i...
Odsłon: 2121
Polędwica należy do tej partii wieprzowiny, którą trudno jest zrobić na soczy...
Odsłon: 6502
Tej surówki nie trzeba nikomu przedstawiać. To klasyka polskich surówek, któr...
Odsłon: 927
Składniki
Włącz wagę i postaw na niej miskę, w której będziesz mieszać składniki. Wytaruj wagę albo zapamiętaj, ile waży miska, bo nie wszystkie wagi będą „pamiętać” tarę przez dłuższy czas. To jest potrzebne, żeby później zważyć przygotowane składniki i ustalić potrzebną ilość soli.
Umyty i obrany seler zetrzyj na dużych oczkach tarki. Na takich samych oczkach zetrzyj również obrane jabłko, a następnie włóż składniki do miski.
Garść rodzynek wypłucz w ciepłej wodzie i dodaj do miski z selerem i jabłkiem, a następnie postaw miskę na wadze. W mojej misce znalazło się w sumie 590 g surowca, musiałam więc dodać 10 g soli, aby uzyskać zasolenie na poziomie 1,7%. Gdyby składników był cały kilogram, to musiałabym użyć 17 g soli. Taka ilość soli daje idealny balans smaku, przez co kiszony seler z jabłkiem nie jest za słony po zakończeniu fermentacji. Bo seler kisi się zupełnie inaczej, niż warzywa kapustne.
Wymieszaj składniki dokładnie, starając się wygniatać je dłonią podczas mieszania. Przykryj miskę ściereczką i pozostaw na 2 godzinki, żeby mieszanka puściła nieco soku.
Po dwóch godzinach przełóż składniki do słoika 720 ml, starając się ubijać kolejne układane warstwy. Z mojego doświadczenia wynika, że te 600 g pozwala wypełnić cały słoik, bo seler i jabłko są bardziej porowate niż kapusta.
Kiszonkę należy ubić tak dokładnie, żeby powierzchnia pokryła się sokiem. W razie potrzeby można dolać odrobinę zimnej wody.
Jeśli masz, to dobrze jest położyć na wierzchu jakiś docisk, a następnie zakręć słoik i postaw na talerzu lub tacy. Nie należy otwierać słoika przez przynajmniej tydzień, a nawet dłużej. No chyba, że chcesz sprawdzić smak, ale seler kisi się powoli i nieprędko staje się kwaśny.
Moja kiszonka stała w temperaturze pokojowej przez dwa tygodnie i uważam, że w tym czasie osiągnęła smak idealny. Jest to produkt fermentowany i posiada wszystkie zalety żywności fermentowanej, jest m.in. bogata w probiotyki, o których więcej pisałam na blogu już dawno temu.
A przy tym gotowa kiszonka jest słodko-kwaśna i smakuje niemal tak samo, jak surówka z selera. Bo ją przecież zawsze trochę się zakwasza (np. cytryną). Gotową kiszonkę przechowuj w lodówce lub zimnej spiżarni.
Taka kiszona surówka jest idealnym dodatkiem do obiadu lub kolacji, o wiele lepszym, niż pomidory i zielone ogórki, które zimą smakują beznadziejnie i prawie nie mają wartości odżywczych. A wiele osób jada codziennie te warzywa w nadziei, że zdrowo się odżywiają…
Warto jednak przerzucić się na kiszonki, które nie będą nudne, jeśli zadbasz o urozmaicenie. A znacznie więcej pysznych propozycji znajdziesz na blogu. Smacznego!