Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Witajcie! Dzisiaj przepis, jak w bardzo prosty sposób upiec przepyszny chleb. Przepis ten bije rekordy popularności w internecie dlatego nie byłabym sobą, gdybym go nie wypróbowała. Po kilku podejściach i małych modyfikacjach mogę Wam dzisiaj z pełną odpowiedzialnością podać recepturę, która zawsze się sprawdza, zaś od Was zależy jedynie dobór dodatków
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7277
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7277
Składniki
Chleb zaczynam robić wieczorem, a dopiero następnego dnia go piekę. I tak do dużej plastikowej miski wkruszam drożdże, dodaję cukier, 50g mąki i 2 szklanki ciepłej wody. Dokładnie mieszam drewnianą łyżką. Drożdże nie lubią metalu, dlatego jeśli chcę, aby chleb ładnie wyrósł, unikam metalowej miski i łyżki. Rozczyn przykrywam ściereczką i odstawiam na 15 minut w ciepłe miejsce.
Teraz pora na resztę składników – dodaję 700g mąki, sól, olej i dodatki. Mieszam wszystko drewnianą łyżką. Ciasto powinno być zwarte i elastyczne. Ponownie przykrywam je ściereczką i wkładam na całą noc do lodówki. Ważne by było w wysokiej misce, bo przez noc bardzo nam urośnie.
Następnego dnia oprószam blat mąką, przekładam na niego ciasto i krótko wyrabiam. Wkładam z powrotem do miski, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce na 40 minut do wyrośnięcia.
Mniej więcej w połowie tego czasu włączam piekarnik na 220 stopni Celsjusza. Wkładam do niego spory żaroodporny garnek razem z pokrywką i przez minimum 15 minut nagrzewam go w piecyku.
Po tym czasie ostrożnie go wyjmuję – używam rękawic kuchennych, bo naczynie jest bardzo gorące i łatwo się poparzyć. Przekładam do niego ciasto. Zakrywam i wkładam wszystko do piekarnika. Zmniejszam temperaturę na 200 stopni C i piekę przez 35 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę (bardzo ostrożnie) i piekę jeszcze 20 minut bez przykrycia.
Teraz można już garnek wyjąć. Wierzch chlebka warto spryskać zimną wodą lub po prostu przesmarować pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Skórka chleba będzie wtedy jeszcze bardziej chrupiąca. Teraz wystarczy poczekać, by chleb ostygł – najlepiej położyć go na kratce.
Chlebek z garnka ma bardzo chrupiącą skórkę, a w środku jest mięciutki i pachnący. Ja ostatnio dodałam do niego suszonych śliwek, moreli i żurawiny. Z masłem smakował jak pyszne ciasto. Polecam Wam bardzo ten przepis. chlebek robię dokładnie co drugi dzień i eksperymentuję z dodatkami. Wszyscy się nim zajadają.