Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Nasza babcia, pochodząca z Wielkopolski, często smażyła jajecznicę z dodatkiem mąki i mleka. Do niej wrzucała różne „bonusy”, w zależności od tego, co było akurat w spiżarni. Najczęściej boczek, cebulę, kiełbasę czy szczypiorek. Taka jajecznica była bardzo smaczna -puszysta i „nieobeschła”, jak mawiała babcia. Powód dodawania mleka i mąki do jajek wynikał natomiast ze zwykłej oszczędności lub potrzeby wykarmienia dużej rodziny. Mąka i mleko znacznie zwiększały objętość jajecznicy i dawały większe uczucie sytości. W trudnych, powojennych czasach, dania charakterystyczne dla „biednej kuchni”, jak to Włosi mawiają cucina povera, często gościły na stołach naszych dziadków. Klepok poznański do nich należy. Nam on bardzo smakuje i przypomina klimat babcinej kuchni!
Polecam.
Odsłon: 189
Proste ciasto makowe na kruchym spodzie z kruszonką na wierzchu. Łatwe do upi...
Odsłon: 4177
Polecam.
Odsłon: 189
Proste ciasto makowe na kruchym spodzie z kruszonką na wierzchu. Łatwe do upi...
Odsłon: 4177
Składniki
Kiełbasę kroimy w plasterki, na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy kiełbasę na rumiano. Mleko łączymy z mąką tak, aby nie było grudek. Do miski wybijamy jajka i trzepaczką rozkłócamy z mlekiem i mąką. Nie ubijamy mocno, bo wyjdzie nam omlet.
Gotową masę jajeczną wylewamy na patelnię, do zrumienionej kiełbasy. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec posypujemy pokrojonym drobno szczypiorkiem. Jajecznica chłopska gotowa!