Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Szlachetna w smaku kiełbasa z dzika. Do jej sporządzenia użyłam mięsa z szynki, łopatki, karku, golonek i boczku. Smak kiełbasy podkreśliły młotkowane owoce jałowca, ziarna kolorowego pieprzu i sól morska. Tak przygotowana kiełbasa swoim szlachetnym smakiem urozmaici półmisek wędlin na świątecznym stole.
Pychota. Polecam.
Odsłon: 481
Szybka do zrobienia. Smaczna. Polecam.
Odsłon: 14213
Ciasto palce lizać. A jesienią jest obowiązkowo do zrobienia. Polecam.
Odsłon: 6166
Pychota. Polecam.
Odsłon: 481
Szybka do zrobienia. Smaczna. Polecam.
Odsłon: 14213
Ciasto palce lizać. A jesienią jest obowiązkowo do zrobienia. Polecam.
Odsłon: 6166
Składniki
Umyte w zimnej wodzie i osączone mięso mielimy w maszynce. Zmielone mięso umieszczamy w dużej misce, dodajemy sól, pieprz, cukier, czosnek oraz roztarty w moździerzu kolorowy pieprz i jałowiec. Dłońmi wyrabiamy mięso z przyprawami. W trakcie wyrabiania dolewamy zimną wodę.
Wyrobione mięso nadziewamy w jelita (jelita moczyć w letniej wodzie i kilka razy płukać. Najlepiej namoczyć je na 3 godziny przed robieniem kiełbasy). Jelita dosyć ciasno nadziewamy, ale nie wolno przesadzić, bo mogą popękać.
Kiełbasę wieszamy na kijach i umieszczamy w wędzarni. Wędzimy gorącym dymem około 4 godziny. Dla najlepszego smaku kiełbasę najlepiej wędzić w dymie powstałym z okorowanego drewna. Najlepsze jest drewno olchowe lub z drzew owocowych.
Gorącą uwędzoną kiełbasę pozostawiamy do ostudzenia w otwartej wędzarni.
Wystudzoną kiełbasę wyjmujemy z wędzarni, ale pozostawiamy powieszoną na kijach wędzarniczych przez 5-6 godzin. W tym czasie kiełbasa powoli zastyga. Po tym czasie kiełbasa jest gotowa do dalszego przechowywania.
Tak sporządzona kiełbasa wybornie smakuje sama, do kanapek jest wyśmienitym dodatkiem do staropolskiego bigosu. Kiełbasę sporządzam w sposób tradycyjny bez dodatku saletry i peklosoli, dzięki temu kiełbasa ma charakterystyczną różową obwódkę i lekko szary środek.