Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rosół podstawowe i najbardziej popularne danie w wielu polskich domach. Królowa polskich zup. Prawdziwy, jak twierdziły nasze babcie, to ten w którym pływają oka. W wielu domach nie ma niedzieli bez porządnego rosołu. To niemal tradycja i swoisty rytuał. Zobaczcie jak przygotować rosół idealny, takiego jaki pamiętamy z babcinego stołu …bo chyba tylko babcie ewentualnie mamy mają czas i wenę na przygotowanie prawdziwego rosołu. Ja od czasu do czasu, głównie w wolną sobotę zabieram się do przygotawania prawdziwego rosołu.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6452
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6452
Składniki
Sposób przyrządzenia Dobry domowy rosół musi gotować się bardzo długo a nawet bardzo długo. Jeżeli ma być jak u babci, nie można robić niczego na skróty czy w pośpiechu. Jedną z głównych zasad gotowania tej królowej zup jest nieśpieszny sposób gotowania. Nie wolno dopuścić, aby rosół gotował się zbyt gwałtownie powinien sobie delikatnie „pyrkać”. Taki sposób przyrządzania daje gwarancję, że nasz rosół będzie smaczny i klarowny.
Zaczynamy od przygotowania garnka z 3 litrami zimnej wody, do którego wkładamy całe przygotowane mięso i zaczynamy gotowanie. Dodajemy łyżeczkę soli. Następnie kiedy woda z mięsem zacznie się gotować, a na powierzchni pokażą się tzw. "szumowiny", zbieramy je przy pomocy łyżki cedzakowej lub malego sitka. W tym momencie zmniejszamy ogień, tak aby wywar sobie bardzo delikatnie bulgotał. W międzyczasie przygotowujemy warzywa. Cebulę kładziemy na palniku i opalamy ją przez kilka minut aż mocno się opali (zasada na 1 litr bulionu 1 cebula). Marchewkę, pietruszkę i selera obieramy a pora , kapustę i natkę dokładnie płukamy. Po koło 40 minutach gotowania , do rosołu dodajemy przygotowane warzywa (pokrojone w ulubione kształty lub w całości), natkę pietruszki oraz ziele angielskie, liście laurowe i czarny pieprz. Gotujemy przez minimum 2 godziny na małym ogniu , bez przykrycia ,aż mięso będzie miękkie. Na koniec sprawdzamy czy nie trzeba doprawić solą, ale najlepiej zrobić to po odstaniu i przestudzeniu rosołu lub bezpośrednio na talerzach. Do talerzy wkładamy ugotowany i odcedzony makaron, zalewamy gorącym rosołem. Można też dodać mięso z rosołu i marchewkę oraz dekorujemy natką pietruszki i GOTOWE !! Porada Do rosołu, razem z warzywami można dodać 3 kawałki suszonych grzybków Zamiast wołowiny możemy dodać podroby np. serca i żołądki (dodajemy je razem z kurczakiem). Ugotowane mięso z rosołu można wykorzystać do przygotowania farszu na pierogi lub krokiety.