Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
W książce "Tradycje Polskiego Stołu"czytamy: Krupnik jest to rzadko ugotowana kasza ze szperką i mięsiwem, a podczas niedostatku i postu z olejem lub bez niego. Pokarm ten jest powszednim; co Bóg dał - powiada Mazur zajadając swój krupnik - i dobrze robi, bo wie, że na piaskach łomżyńskich, oprócz hreczki lub mizernego jęczmienia, nic lepszego dla ludzi i dobytku się nie urodzi. Popija to zazwyczaj gorzałką; gdy się zaś zdarzy w dom szlachecki, stawia przed nim znów krupnik napój litewski (wódkę paloną z miodem )wcale przyjemny i smaczny... O.Kolberg, ''Dzieła", t.28, cz.V
nóż, deska do krojenia, skrobaczka do warzyw, duży garnek
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 27
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 27
Składniki
Oczyszczone warzywa korzeniowe, obraną cebulę, grzyby i wypłukane wcześniej serduszka, zalać wodą. Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Doprowadzić do wrzenia, ewentualnie usunąć powstałą szumowinę, wsypać kaszę i gotować na wolnym ogniu.
Po 20 minutach wyciągnąć warzywa, dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotować kolejne 20 minut. W tym czasie marchewkę, pietruszkę i seler pokroić w drobną kostkę i ponownie wrzucić do zupy.
Uzupełnić gorącą wodą wywar, jeżeli nadmiernie odparował. Doprawić solą i pieprzem, ewentualnie kilkoma kroplami maggi.