Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Okroszka to rodzaj zupy na zimno, pochodząca z kuchni rosyjskiej, również bardzo popularna w Ukrainie. Latem cenimy szybkie, lekkie, ale też pożywne posiłki, dlatego taka forma zupy może przypaść do gustu wszystkim domownikom. Do przygotowania okroszki potrzebujesz świeżych warzyw, jajek, wędliny oraz domowego kwasu chlebowego lub kefiru. Od razu podpowiadamy, że gazowany kwas chlebowy ze sklepu nie nadaje się do tego przepisu, więc jeśli nie masz pod ręką składników do stworzenia płynnej, chlebowej bazy, użyj rozcieńczonego wodą lub bulionem kefiru. Ważne, aby płynne wypełnienie było kwaśne, zupa osiągnie charakterystyczny smak. W wersji dla wegetarian możesz pominąć mięso, ale nie żałuj świeżej zieleniny. Sprawdzi się koperek, natka pietruszki i szczypiorek. Osobom ceniącym eksperymenty w kuchni polecamy bazylię, miętę, natkę selera, młody szczaw, a nawet estragon.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1569
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 296
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1569
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 296
Składniki
Pracę zacznij od przygotowania brzeczki na kwas. Wsyp mielony, niesfermentowany słód i mąkę do miski i zalej 1 litrem wrzątku. Dokładnie wymieszaj. Przelej płyn do glinianego lub szklanego naczynia, zamieszaj, przykryj bawełnianą ściereczką i pozwól ostygnąć. Gdy brzeczka osiągnie temperaturę 37-38°C, dodaj zakwas i rodzynki (prosto z opakowania). Zamieszaj, ponownie przykryj ściereczką i odstaw na 24 godziny. Fermentacja powinna się rozpocząć po około 3-5 godzinach. Kolejnego dnia dodaj następnie 2 litry przegotowanej lub mineralnej wody i wymieszaj. Tradycyjnie przykryj ściereczką i odstaw na kolejne 24-48 godzin, w zależności od intensywności fermentacji. Gotowy biały kwas przecedź przez czterokrotnie złożoną gazę i przelej do szklanych butelek. Szczelnie zamknij i przechowuj w lodówce. Biały kwas chlebowy z powodzeniem też nadaje się do samodzielnego picia oraz jako baza zimnych zup – w naszym przypadku okroszki.
Przygotuj wszystkie składniki zupy. Obierz ziemniaki, pokrój w kostkę i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Następnie odcedź i ostudź. Jajka ugotuj na twardo, a po ostygnięciu obierz ze skorupek i drobno posiekaj białka. Żółtka rozetrzyj z musztardą lub chrzanem i odstaw. Obierz wędlinę z zewnętrznych błonek i pokrój w drobną kostkę. Umyj rzodkiewki i ogórki, po czym drobno poszatkuj. Zieleninę drobno posiekaj, posól i rozetrzyj nożem lub drewnianą łyżką.
Umieść w talerzach pokrojone: ugotowane ziemniaki i białka jaj, ogórki, rzodkiewkę, mortadelę, po czym zalej białym kwasem chlebowym i bogato posyp roztartą z solą zieleniną. Osobno ustaw miseczkę ze śmietaną i roztartymi żółtkami jako dodatki do samodzielnego komponowania w zupie. Okroszkę podawaj od razu.