Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rosół jest najprawdziwszą zupą mocy. Zwany niekiedy “żydowską penicyliną” rozgrzewa i uzdrawia z wielu chorób, a zwłaszcza z przeziębienia. Jest idealny dla osób osłabionych i rekonwalescentów. W polskiej tradycji utarło się, że rosół to musi być wywar z mięsa i warzyw. Ale podobna zupa gotowana jest w różnych kulturach, a jej skład bywa rozmaity. Zatem tak szeroko rozumiany “rosół” może być przygotowany na mięsie, na kościach, może być rybny, z owoców morza albo tylko warzywny. Bardzo poważany w kuchniach wielu narodów rosół powstaje jako długo gotowany wywar z warzyw korzeniowych, przypraw i dodatków białkowych (mięso, ryby itp.) Wiem, że nie przekonam prawdziwych mięsożerców. No trudno, zresztą nie taki jest mój cel. Bo ja chcę tylko przedstawić Ci mój sposób na smakowity, esencjonalny rosół czy też bulion warzywny. Długo gotowany, co sprawia, że do wywaru stopniowo przenikają wszystkie wartości odżywcze.
Dzisiaj moje ulubione danie. Danie z makarony pysznego kremowego sosu no i ku...
Odsłon: 213
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 78
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 3163
Dzisiaj moje ulubione danie. Danie z makarony pysznego kremowego sosu no i ku...
Odsłon: 213
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 78
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 3163
Składniki
Warzywa korzeniowe dokładnie wyszoruj i opłucz. Nie obieraj ze skórki, jeśli nie jest wyraźnie uszkodzona. Umieść je w bardzo dużym garnku (9-10 litrów) wraz z opaloną cebulą, olejem i wszystkimi przyprawami. Zalej zimną wodą, przykryj garnek i powoli doprowadź zawartość do wrzenia.
Kiedy woda się zagotuje, zmniejsz gaz i gotuj na minimalnym ogniu przez przynajmniej 4-6 godzin lub nawet dłużej. Ja zostawiam na najmniejszym palniku na całą noc. Bulion powinien jedynie „mrugać”, a garnek musi być przez cały czas przykryty.
Podczas tak powolnego, “mrugającego” gotowania warzywa nie miękną nadmiernie i wcale nie rozgotowują się na papkę, jak się powszechnie uważa – to mit! Część ugotowanych jarzyn można dodać do miseczki z rosołem – co kto lubi, ja dodaję marchewkę i świeżą natkę pietruszki. Resztę warzyw staram się wykorzystać inaczej, o czym wspomnę już w osobnym wpisie. Więc nie wyrzucaj warzyw z rosołu!
Jak podawać taki wyjątkowy rosół warzywny? Zupełnie tak samo, jak rosół ugotowany na mięsie lub kościach. A zresztą – wspominałam już o tym, nie warto się powtarzać, prawda? Smacznego!
A po więcej pomysłów i ciekawostek związanych z tym rosołem zapraszam na blog.