Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zupa tarhana to tureckie danie łączące głównie aromaty papryki, cebuli i pomidorów. To niby banalne połączenie smakowe, a z pewnością nie doświadczymy takiego w polskiej kuchni. Przygotowanie jej może trwać nawet kilka dni, jednak naprawdę warto. Nie tylko zaskoczy, ale też rozgrzeje w nadchodzące chłodne dni.
Pyszna sałatka i pożywna sałatka z tortellini to moja propozycja na pyszny i...
Odsłon: 271
To bardzo smaczne i aromatyczne danie. Mięsko wychodzi miękkie i delikatne, p...
Odsłon: 147
To pożywny i aromatyczny gulasz z papryką i mrożonymi warzywami. Nie może się...
Odsłon: 170
Pyszna sałatka i pożywna sałatka z tortellini to moja propozycja na pyszny i...
Odsłon: 271
To bardzo smaczne i aromatyczne danie. Mięsko wychodzi miękkie i delikatne, p...
Odsłon: 147
To pożywny i aromatyczny gulasz z papryką i mrożonymi warzywami. Nie może się...
Odsłon: 170
Składniki
Paprykę, cebulę i pomidory dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Osusz je, obierz i pozbądź się z nich wszelkich niejadalnych części. Z papryki wykrój gniazda nasienne. Następnie warzywa pokrój na małe kawałki.
Do garnka wlej niewielką ilość wody, a do niej wrzuć warzywa. Gotuj je do momentu, aż będą miękkie. Gdy już się to stanie, przecedź je przez sitko i pozostaw na kilka minut. W tym czasie resztki wody obciekną.
Ugotowane warzywa i ciecierzycę przerzuć do misy blendera. Całość zblenduj ze sobą. W efekcie powinna postać jednolita, gładka pasta.
Powstałą pastę z warzyw przełóż do osobnej, większej miski. Dodaj jogurt, drożdże oraz przygotowane przyprawy. Składniki wymieszaj za pomocą miksera.
W trakcie miksowania zacznij stopniowo dodawać mąkę. Gdy ciasto będzie gęste, zacznij je wyrabiać rękami do uzyskania jednolitej konsystencji.
Zrobione ciasto na tarhanę włóż do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw na około 5 dni. Przez ten czas powinno stać w temperaturze pokojowej. Jeśli temperatura w mieszkaniu jest nieco wyższa, długość czekania na fermentację można skrócić.
Po tym czasie ciasto powinno sfermentować. To, że proces zaszedł, poznasz po pomarańczowym kolorze masy i charakterystycznym, kwaskowym zapachu. Ciasto wymieszaj.
Wyrobione ciasto podziel na mniejsze kawałki. Te spłaszcz w dłoniach i ułóż na blaszce do pieczenia. Ciasto susz na słońcu lub w piekarniku nagrzanym do 50 st. Celsjusza. Możesz też skorzystać z suszarki do warzyw. Cały proces może trwać nawet kilkanaście godzin. Co jakiś czas tarhanę obracaj.
Po mocnym wysuszeniu ciasta porozrywaj je na małe kawałki i wrzuć do blendera. Jego zawartość zmiksuj do konsystencji sypkiego piasku.
Zupę tarhana przesyp do słoika i szczelnie zamknij, aby nie dostawała się wilgoć. Przygotowanie z nią aromatycznego bulionu będzie trwało teraz jedynie kilka chwil.
Do miski wsyp proszek tarhana i zalej go mlekiem. Mieszaj do momentu, aż składniki połączą się.
Do garnka wlej oliwę, dodaj też masło. Gdy tłuszcze podgrzeją się, dodaj koncentratu pomidorowego. Smaż całość przez kilka minut.
Po czasie do garnka dolej wcześniej rozrobioną tarhanę z mlekiem. Wymieszaj, a po chwili naczynie uzupełnij wodą. Ponownie mieszaj, aż do momentu, gdy zupa się zagotuje.
Gdy zupa tarhana wyraźnie zgęstnieje dodaj przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Pozostaw ją na małym ogniu jeszcze na 10 minut.
Zupę tarhana spożywaj na gorąco. Dla lepszego efektu podawaj ją z listkiem mięty do dekoracji.