Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Grochowa czy fasolowa? Temat, który wywiera gorące dyskusje :) Rozwiewając wątpliwości, czy fasolę można również nazywać grochem, cytuję fragment z książki "Tradycje Polskiego Stołu" autor: B. Ogrodowska- "Warto nadmienić, że jeszcze na przełomie IX i XX wieku grochem ( zwłaszcza na wsi )nazywano także fasolę. Nawet Lucyna Ćwierczakiewiczowa podaje w swych przepisach potrawy z fasoli, nazywając go grochem szablastym..."
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 195
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 195
Składniki
Fasolę zalać zimną wodą i moczyć całą noc.
Następnie wodę odlać zalać świeżą zimną i gotować do miękkości wraz z włoszczyzną, kośćmi lub boczkiem. Z gotowej fasolówki wyciągnąć włoszczyznę, kości lub boczek. Marchewkę i boczek pokroić w kostkę i wrzucić ponownie do zupy.
Tłuszcz rozgrzać, dodać mąkę, szybko zasmażyć lekko rumieniąc, odstawić z ognia.
Cebulę obrać pokroić w drobną kostkę, usmażyć na jasnozłoty kolor, dodać do gotowej zasmażki. Rozprowadzać zimnym płynem ( wywarem lub wodą ) dolewając stopniowo do zasmażki i stale dokładnie mieszając, aż powstanie, gładka jednolita masa bez grudek. Następnie zagotować i rozrzedzić gorącym wywarem po czym wlać do gotującej się zupy, dokładnie zamieszać i chwilę pogotować.
Zupę przyprawić roztartym czosnkiem, majerankiem solą i pieprzem. Ja dodałam jeszcze mięso z pieczonej dzień wcześniej golonki i doprawiłam łyżką koncentratu pomidorowego. Zamiast zasmażki użyłam torebkę zupy fasolowej rozprowadzonej w niewielkiej ilości wody, doprawiłam solidnie pieprzem i dodałam szczyptę ostrej papryki.