Sekrety litewskiej kuchni

Kuchnia litewska jest bardzo bogata i różnorodna. To, co pojawia się na stole, zależy od pory roku i regionu. Nawet dobrze znane tradycyjne potrawy, takie jak cepeliny, chłodnik litewski czy kugel, w każdej części Litwy smakują nieco inaczej. Oto czego warto spróbować podróżując po Litwie.

Fot. 123RF/Picsel

Na smaki kuchni litewskiej ogromny wpływ miała historia kraju. Kontakty z Białorusinami, Polakami, Tatarami, Ukraińcami, Żydami i Rosjanami zaowocowały bardzo charakterystyczną kuchnią, pełną smaków i aromatów. Dzięki bliskim kontaktom handlowym z krajami Azji Środkowej, cena egzotycznych przypraw na Litwie była niższa niż w innych częściach Europy. Stąd w kuchni litewskiej chętnie używano m.in. pieprzu, gałki muszkatołowej i kolendry. Do dań dodawano też lokalnie rosnące zioła, np. miętę czy kminek.

Podstawę kuchni litewskiej stanowią ziemniaki i mięso. Popularne są również zupy, głównie chłodniki. Kuchnia litewska to także pyszne i różnorodne sery. Można tu znaleźć kilkaset rodzajów: od twardych, tradycyjnych serów (Dziugas) po sery owocowe (np. słynny ser jabłkowy).

Jeśli chodzi o napoje, warto sięgnąć po najmocniejszy litewski trunek (czyli żalgiris), litewskie miody pitne oraz kwas chlebowy, czyli orzeźwiający napój wytwarzany z czarnego żytniego chleba.

Specjały litewskiej kuchni

Oto przysmaki kuchni litewskiej, których warto spróbować:

  • Cepeliny (zwane na Suwalszczyźnie kartaczami) to podstawa rodzinnych obiadów. Chociaż przybyły do Litwy z krajów ościennych, stały się tam tak popularne, że dziś uważane są za tradycyjne danie litewskie. Są to duże ziemniaczane kluski wypełnione mielonym mięsem. Często podaje się je ze skwarkami i kwaśną śmietaną.
  • Kibiny czyli karaimskie pierogi z kruchego ciasta z różnorodnym farszem (najczęściej z mięsem, kapustą i cebulą). Najpierw pierogi się gotuje, a potem dodatkowo zapieka. Można je traktować jako przekąskę i jeść także na zimno.
  • Kugel to pieczona babka ziemniaczana zrobiona z tartych ziemniaków i podsmażonej na boczku cebuli. Całość miesza się z masą z jajek i czosnkiem.
  • Wśród ziemniaczanych potraw litewskich warto wymienić również szwilpikaj (ziemniaczane pałeczki) czy wiedierie (kartoflane kiełbaski).
  • Chłodnik litewski to zupa podawana na zimno, którą tradycyjnie przyrządza się z buraków lub boćwiny, kwaśnego mleka lub kefiru, świeżych ogórków i śmietany. Często podawana jest z ugotowanymi ziemniakami posypanymi koperkiem. Najlepiej smakuje w czasie upałów.
  • Kindziuk to bardzo twarda, dojrzewająca kiełbasa o charakterystycznym kwaskowym smaku. Na Litwie nosi też nazwę skilandis. Najbardziej znany region, gdzie wyrabia się kiełbasę, to Auksztota. Tradycyjny kińdziuk powstaje przez wypchanie mięsem świńskiego pęcherza lub żołądka. Kiełbasa dojrzewa nawet pół roku!
  • Šakotis (sękacz) z wyglądu przypomina choinkę, a nazwa oznacza „ciasto z gałęziami". Jest to jeden z najpopularniejszych wyrobów cukierniczych, który obowiązkowo musi znaleźć się na stole podczas tradycyjnego litewskiego wesela. Na Litwie nazywany jest również Bankuchenem.
  • Od wieków na litewskich stołach króluje również chleb z żytniej mąki, wypiekany z różnymi dodatkami: kminkiem, miodem, trawami, rodzynkami. Specjałem litewskiej kuchni jest łobas - cienko pokrojony czarny chleb z dodatkiem nasion słonecznika, czosnku i sera.

Przepyszna sałatka z serem i truskawkami na INTERIA.TV.

Królestwo sera - litewski Dziugas

Wróćmy jeszcze na chwilę do serów, a właściwie do tradycyjnego sera Dziugas - to litewskie dobro narodowe, które można kupić również w naszym kraju.

Dziugas to tradycyjny twardy ser o bardzo niskiej wilgotności i lekko pikantnym smaku, nazywany czasem litewskim parmezanem. Dojrzewa 12, 18, 24, 36 lub nawet 48 miesięcy, ma niepowtarzalny smak i subtelny aromat.

W kuchni litewskiej bardzo często podawany jest jako przystawka, dodatek do sałatek i owoców. W wielu miastach Litwy są kawiarenki nazwane „Dom sera Džiugas", gdzie można zrobić zapas tego słynnego sera. Możecie się tam zaopatrzyć również w słodycze wykonane na bazie tego słynnego sera.

Eleganckie święta

 

Eleganckie święta w formacie pdf

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie epub. Kliknij!

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie mobi. Kliknij!

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 118

30 min
6
15 min
9

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 392

60 min
6
15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0