Do góry

Newsy

Wanilina i wanilia. Mają coś wspólnego?

Kiedy kupujemy w sklepie cukier wanilinowy, często nie zastanawiamy się, czy ma on cokolwiek wspólnego z prawdziwą wanilią. Otóż ma, ale nie oznacza to, że jest z niej zrobiony.

Myślisz, że w sklepie kupujesz cukier waniliowy?      Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wanilia to tropikalna roślina, której owocami są coraz częściej dostępne w sklepach laski wanilii. Już Aztekowie używali jej - uwaga! - jako rośliny leczniczej, na przykład w przypadkach gorączki.

Wanilina to natomiast substancja, która pojawia się naturalnie w laskach wanilii, jako jedna z substancji zapachowych, a także jest pozyskiwana sztucznie. Ze sztucznej waniliny robi się popularne (i tanie) cukry wanilinowe, które często nazywamy waniliowymi ze względu na podobieństwo zapachu. A tak naprawdę są "podróbką", zaledwie namiastką prawdziwej wanilii.

Prawdziwy cukier waniliowy powinien zawierać co najmniej 27 proc. wanilii. W porównaniu z cukrem wanilinowym jest dużo droższy. W wanilii zapach tworzy kilkaset związków chemicznych, a wśród nich także wanilina. Koszty pozyskania prawdziwej wanilii są dużo wyższe niż waniliny.


Z czego można zrobić wanilinę? Nie zgadniecie!

Wojciech Cejrowski odwiedził jedną z plantacji i przetwórni wanilii. Podróżnik pokazał jak wygląda wstępna obróbka tej drugiej po szafranie najdroższej przyprawy świata. Opowiedział także o wanilinie.  W 2007 roku za najtańsze, sztuczne wyprodukowanie tej substancji Japończycy dostali Nagrodę Antynobla. Z czego ją wyprodukowali? O tym również opowiedział Cejrowski w odcinku swojego programu.

Wanilina z drewna i smoły

Wanilinę początkowo produkowano z eugenolu pozyskiwanego z olejku goździkowego. Później zaczęto wykorzystywać substancję będącą efektem ubocznym produkcji miazgi drzewnej. Obecnie wanilinę na masową skalę produkuje się z gwajakolu pozyskiwanego z rośliny o nazwie gwajakowiec lub z kreozotu, składnika smoły drzewnej.


Prawdziwa wanilia

Coraz częściej można w sklepach znaleźć całe laski wanilii. Są one jednak drogie, ale nie bez powodu.


Na szczęście można zrobić samodzielnie w domu cukier waniliowy. Wystarczy kupić laskę wanilii i zwykły cukier...

 

Zobacz też: Zaskakujące wykorzystanie wanilii przy sprzątaniu kuchni

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń