Ewa_Gotuje

Kulinarne sąsiedztwo - cykl kolacji pokazujących więzy kuchni polskiej i niemieckiej

W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 30. rocznicę podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Powiązania między Polską i Niemcami to nie tylko relacje polityczne i go-spodarcze, ale także relacje społeczeństw obywatelskich i podobieństwa na płaszczyźnie lifestylu czy kuchni.

Fot. materiały prasowe

W ostatnich dniach listopada, na zaproszenie Ambasady Niemiec w Polsce, w czterech polskich miastach zagoszczą trzy znakomite niemieckie szefowe kuchni, członkinie ruchu Slow Food. Wraz z polskimi szefowymi i szefami kuchni przygotują nowoczesne menu, inspirowane tradycyjną kuchnią obu narodów, ale oparte na lokalnych, sezonowych polskich produktach.

Trzy niemieckie szefowe kuchni, Luka Lübke, Barbara Stadler oraz Katharina Bäcker, odwiedzą Warszawę (24 listopada), Białystok (25 listopada), Lublin (27 listopada) oraz Łódź (29 listopada). W każdym z miast wraz z lokalnym szefem lub szefową kuchni przygotują czterodaniową kolację.

Jej menu będzie niespodzianką dla gości - zostanie zbudowane na bazie najlepszych sezonowych produktów wybranych na lokalnym targu i od dostawców restauracji. Do każdego z dań dobrane zostanie wino z portfolio Wines of Germany oraz polskich winnic.
- Za każdym razem będziemy tworzyć spontanicznie nowy zespół, by świeżym okiem spojrzeć na nasze kulinarne tradycje. Nie chcemy powtarzać znanych przepisów i przygotowywać klasycznych dań.

Chcemy wspólnie, na nowo, odkryć znane motywy i tym samym pokazać, czym naszym zdaniem jest współczesna kuchnia. Chcemy w odpowiedzialny sposób spojrzeć w przeszłość i zastanowić się, jak sprawić, by to, co jemy, było zdrowsze i lepsze - zarówno dla nas, jak i dla planety, na której wszyscy żyjemy - tłumaczy intencję niemieckich szefowych Luka Lübke.

Fot. Katharina Bäcker, Luka Lübke, Barbara Stadler


W Warszawie gospodynią kolacji w należącej do Kręglickich Fortecy będzie Agata Wojda, uznana szefowa kuchni, która kilkakrotnie zdobyła wyróżnienie Bib Gourmand przewodnika Michelin oraz tytuł najlepszej kobiety szefa w Polsce zdaniem twórców przewodnika kulinarnego Gault & Millau.

W Białymstoku niemieckie szefowe odwiedzą Annę Drelichowską (Kwestia Czasu), ambasadorkę akcji Chefs for Change. Anna Drelichowska, jako pierwsza w mieście, wprowadziła w swojej restauracji odrębną, roślinną kartę.

Przewodnikiem po Lublinie będzie Jakub Piętowski (2 PI ER), który w codziennej pracy czerpie z bogatego dziedzictwa kulinarnego Lubelszczyzny.

W Łodzi kolacja odbędzie się w historycznym budynku Ogrodów Geyera, w nowo otwartej restauracji Ukryte Rzeki, pod sterami Michała Bartczaka i Tomasza Janczewskiego.

Zaproszenia na kolacje będzie można m.in. wygrać w konkursach organizowanych przez restauracje oraz lokalne media.

Chcesz wygrać zaproszenie na jedną z niepowtarzalnych kolacji? Weź udział w naszym konkursie. Kliknij!

Niemieckie szefowe kuchni są członkiniami Slow Food Cooks' Alliance - sieci kucharzy z całego świata, których jednoczy chęć pokazania, jak istotną rolę pełnią szefowie kuchni w kreowaniu kulinarnych trendów, a tym samym, jaka spoczywa na nich odpowiedzialność w kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Członkowie Cooks' Alliance bronią bioróżnorodności żywności na całym świecie, poprzez świadomy wybór używanych przez siebie produktów i stawianie na sezonowość oraz lokalność, wspierają małych, lokalnych producentów, zwracają uwagę na ograniczenie odpadów w restauracji. Prowadzą też szereg projektów edukujących szefów kuchni i kucharzy na całym świecie. Koordynatorem projektu jest Ambasada Niemiec w Warszawie. Partnerami projektu są: Niemiecki Instytut Wina (Wines of Germany), Niemiecka Centrala Turystyki w Polsce oraz polskie winnice: Srebrna Góra z Krakowa i Silesian.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
Sałatki Sałatka z fetą i winogronami

Prosta sałatka z rukoli, sera feta i słodkich, dojrzałych winogron polana sos...

Odsłon: 65

15 min
1
60 min
2
60 min
5
Przekąski Pasztet z jajek

Zamiast klasycznego mięsa wieprzowego, wołowego, wątróbki cielęcej, jako głów...

Odsłon: 866

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Pieczarki duszą się na patelni zamiast smażyć? Prosty trik, a będą złociste i chrupiące

Smażenie pieczarek to jedna z najczęstszych czynności, jakie wykonuje się w kuchni. Pasują do zup kremów, dań głównych, sosów do mięs czy wytrawnyc...

0
Informacje Rzadki i wyjątkowy, zbierany tylko przez kilka tygodni. Jakie właściwości ma miód wrzosowy?

Miód wrzosowy uznawany jest za króla miodów i to nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również wszechstronne działanie na organizm. Stanowi o...

2
Informacje Potrawka na jelita i problemy z trawieniem. Zjedz pół godziny przed posiłkiem, szybko poczujesz różnicę

Marzy ci się płaski brzuch po zjedzeniu obiadu? Jeśli często mierzysz się z zaparciami i wzdęciami, wypróbuj potrawkę z jabłek na jelita. Przepis n...

10
Informacje Jakie mięso jest najlepsze z sosem grzybowym. Jakie grzyby są najlepsze na sos?

Sos grzybowy i mięso - to jedno z tych połączeń, które można nazwać idealnym. Delikatne, rozpadające się mięso, skąpane w sosie z... Właśnie, z jak...

2