Do góry

Książki

Zapach czekolady

Piękna powieść dla marzycieli, kochanków i romantyków. Lektura wzmaga apetyt!

Gorzko-słodka woń miłosnej pokusy w bestsellerowej powieści.

Wiedeń, A.D. 1881. Porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind kończy służbę i przyjmuje posadę w należącej do stryja manufakturze czekolady. W jego życiu pojawia się Elena Palffy. To spotkanie daje początek niezwykłej relacji. Tajemnicza kobieta, czasem cyniczna i obcesowa, niekiedy sarkastyczna, fascynuje go swą innością i niezależnością. Młodzieńca ponad wszystko frapuje jednak jej zapach: obcy, nieprzenikniony, egzotyczny.

August od dziecka ma bowiem niezwykłą predyspozycję - węch absolutny. Zapachy są dla niego pełnymi barw obrazami, opowiadają historie, odkrywają tajemnice. Jego wrażliwość na wszelkie niuanse ludzkich woni pozwala mu przeniknąć do dusz, zgłębić ich przeszłość, a nawet przewidzieć ich przyszłe losy.

By zdobyć względy Eleny, używa swych niebywałych umiejętności i tworzy dla niej finezyjne kompozycje, łącząc wyjątkowe aromaty ziół, owoców, traw i przypraw z przeróżnymi łakociami. Wreszcie strategia „oficera z pralinkami" przynosi pożądane efekty - August i Elena zostają parą. W ich związek, zmysłowy i żarliwy, wkradają się niedomówienia i tajemnice z przeszłości Eleny.

Żarliwą miłość przerywa brutalnie katastrofa. Po tragicznym wypadku mężczyzna, chcąc oddać hołd utraconej miłości, wznosi się na wyżyny rzemiosła i nadaje mu znamiona prawdziwego kunsztu. W najwyższych kręgach wiedeńskiej socjety jego sztuka budzi coraz większy podziw. Jego sława dociera aż do odległego Berlina, gdzie światowy potentat czekolady składa mu intratną ofertę. August przybywa więc do Berlina, zupełnie nieświadomy, że tym samym przyjmuje wyzwanie losu.

 

Przepis na sukces tej książki to odrobina Cienia wiatru, szczypta Czekolady i kropla Pachnidła, ale powieść Ewalda Arenza jest tak wyjątkowa, jak specjały cukiernicze jej bohatera. Tego po prostu trzeba skosztować, nie tylko ze względu na niebezpieczny romans, serwowany nam w tak wyrafinowany sposób. Ta powieść to więcej niż pokarm dla duszy, to święto!

„Brigitte"

Zapach czekolady to jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek powstały. [...] Co Susskind zaczął w Pachnidle, Arenz kontynuuje mistrzowsko i jeszcze bardziej zmysłowo - powieść, która opowiada historię piękną samą w sobie, wzbogacona jest przez doskonałe obserwacje autora. Rzadka zdolność do oddania zapachu słowami. Perełka, którą trzeba przeczytać (ale uwaga: czytanie wzmaga apetyt - polecam przed lekturą kupić pudełko czekoladek).

Buechereule.de

Arenz opisuje zmagania z losem w sposób nieskończenie łagodny i mądry. Między stronami swojej romantycznej powieści umieścił zapach wanilii i cynamonu, Wiedeń i Afrykę, dzikie wiejskie przejażdżki i delikatną wiosenną zieleń. Opowieść Arenza jest inteligentna; suspens przejmuje dreszczem, postacie są przedstawione wyraziście i z nutką czułości. Piękna książka dla marzycieli, kochanków i romantyków.

„Nürnberger Nachrichten"

Ewald Arenz (ur. 1956) -bestsellerowy niemiecki pisarz, dramaturg i organizator wielu imprez literackich. Studiował literaturę angielską i amerykańską oraz historię. Jego talent jest zróżnicowany - jest autorem zarówno romantycznego Zapachu czekolady, jak i złośliwej satyry Meine kleine Welt, powieści familijnej Ehrlich & Söhne czy kryminału historycznego Das Diamantenmädchen.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń