Do góry

Domowe porady

8 rzeczy, które robimy niepotrzebnie w kuchni.

kilka czynności, które wykonujemy bezsensu. Ja tez mam niektóre dziwne nawyki, ale staram się stosować do tych 8 kroków.

 1. Używanie oleju do smażenia tłustych mięs.

  Wytopiony tłuszcz w zupełności wystarczy do przyrządzenia potrawy - na pewno nic się nie przypali, a mięso nie stanie się też zbyt tłuste.

 2. Siekanie ziół

  Nie zawsze warto siekać zioła! Większość z nas niezależnie od sytuacji rozdrabnia np. bazylię lub rozmaryn. Można dodać całe gałązki i one też oddadzą swój aromat.

 3. Obieranie pieczarek

  Jeśli nie serwujesz pieczarek na surowo, nie musimy ich obierać, wystarczy dokładnie je umyć.Bakterie nie mają szans - i tak zginą w starciu z ciepłą wodą, a potem podczas obróbki termicznej.

 4. Zbyt długie gotowanie jajek na twardo

  Jajka wystarczy gotować przez 8-10 minut. Nie ma sensu robić tego dłużej - to pozbawia je całkowicie wszystkich walorów smakowych, a dodatkowo również odżywczych.

 5. Zbyt długie mieszanie składników na sernik
  i ja notorycznie powtarzam ten błąd.

  W niektórych przypadkach to może być bardzo zgubne. Jeśli robimy sernik, mieszajmy masę tylko do połączenia się składników. W przeciwnym wypadku sprawimy, że ciasto będzie o wiele mniej apetyczne. Znajdzie się w nim za dużo pęcherzyków powietrza, co sprawi że sernik podczas pieczenia bardzo mocno urośnie, a później szybko opadnie i popęka.

 6. Przechowywanie w lodówce niektórych produktów

  Nie wszystkim produktom służy przechowywanie w lodówce! Dla niektórych jest to wręcz bardzo niekorzystne - sprzyja skróceniu terminu przydatności do spożycia.

  Nie trzymaj w lodówce np.:

  ziemniaków,
  pomidorów,
  cebuli,
  chleba,
  papryki,
  dżemu,
  ketchupu,
  czosnku,
  kawy,
  sosu sojowego.

 7. Obieranie wszystkich ogórków

  Ogórki szklarniowe nie wymagają obierania. Ich skórka jest cienka i gładka, a to właśnie pod nią znajduje się najwięcej witamin. Wystarczy porządnie je umyć. Z kolei ogórki gruntowe powinno się obierać - ich skórka jest o wiele grubsza, a co za tym idzie ciężkostrawna. Może mieć też specyficzny, gorzki posmak, który wpływa na walory smakowe.

 8. Zbyt długie wyrabianie ciasta

  Jeśli chcesz zrobić kruche ciasto, nie wyrabiaj go w nieskończoność. Wielu z nas wydaje się, że im dłużej nad nim "popracujemy", tym lepszy będzie efekt końcowy. Wprost przeciwnie! Zbyt długo wyrabiane ciasto ma gorszą konsystencję. Tego rodzaju wypiek nie przepada za ciepłem, a nasze dłonie sprawiają, że masa nabiera zbyt wysokiej temperatury. Im krócej, tym lepiej.

Autor: przepisy-eli-pl

Przepisów i artykułów: 16 Ocena: 21

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń