Do góry

Domowe porady

Jak pozbyć się ości w rybie ?

Przyjemność jedzenia najsmaczniejszej i najwspanialej przygotowanej ryby potrafią zepsuć liczne ości. Jest jednak kilka sposobów dzięki którym być może nie pozbędziemy się wszystkich ości ale zdecydowanie zmniejszymy ich ilość.

  1. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie filetowanie ostrym nożem wzdłuż kręgosłupa, który wycinamy wraz z przyległymi ośćmi. Następnie możemy spróbować usunąć pojedyncze ości pęsetą.

  2. Oczyszczoną rybę możemy na chwilę zanurzyć we wrzątku - ości łatwo odejdą od sparzonej ryby, będą bardziej widoczne i łatwiej je usuniemy. Ale tak przygotowana ryba po usmażeniu już nie będzie tak smaczna /wypłuczemy jej rybi smak/

  3. Gdy gotujemy zupę z ryb drobno ościstych możemy dodać 1-2 liście szczawiu - kwas szczawiowy rozpuści drobne ości.

  4. Ryby ościste /np. płoć czy leszcz/ przed smażeniem możemy ponacinać po bokach /nacięcia powinny być równoległe co ok. 1 cm lekko skośnie do przebiegu ości/ i smażyć na gorącym tłuszczu. Dzięki temu drobne ości w kontakcie z gorącym tłuszczem stopią się lub skruszą.

  5. Innym sposobem jest ponacinanie ryby ostrym nożem /który przetnie ości/ co ok. 1 cm na głębokość 0,5 - 1 cm. Następnie rybę układamy na półmisku skórą do dołu i polewamy sokiem z cytryny w taki sposób, by sok wsiąkł w nacięcia w rybie i dodarł do ości. Tak przygotowana ryba powinna postać ok. 30 min. Po tym czasie na dnie naczynia powinna być cienka warstwa soku, który spłyną z ryby. Rybę odwracamy skórą do góry /powinna dotykać soku cytrynowego/, przykrywamy i odstawiamy na dobę do lodówki. Na pół godziny przed smażeniem rybę opłukujemy i osuszamy.

  6. Sposób najbardziej znany ale wymagający trochę cierpliwości to zalewa octowa. Usmażoną rybę zalewamy gorącą zalewą octową /1 szkl. octu na 4-5 szkl. wody + przyprawy/ i odstawiamy do lodówki na co najmniej 5 dni.

Autor: ErJot

Przepisów i artykułów: 484 Ocena: 3323

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

fafiatko 17 stycznia 2018 dzieki za porade na osci, ja zjem wszystko ale chlopy w domu sa nie do zniesienia

1 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń