Sernik bez laktozy przygotujesz na wiele sposobów. Tradycyjny twaróg możesz zastąpić sojowym tofu, kaszą jaglaną lub specjalnym twarogiem o obniżonej zawartości laktozy. Do ciasta wystarczy dodać suszone owoce, migdały, orzechy, a nawet masło orzechowe, aby uzyskać bardziej wyrazisty smak deseru. A jeśli chcesz, aby Twój wypiek był jeszcze zdrowszy, zamiast cukru użyj ksylitolu lub syropu z agawy.
Gdzie szukać produktów bez laktozy?
Coraz więcej osób sięga po produkty bez laktozy, dzięki czemu są łatwiej dostępne. Możesz je kupić w sklepach ekologicznych, na targach zdrowej żywności, w większych sklepach spożywczych oraz supermarketach, w tym online jak Tesco czy Frisco. Opinie o najlepszych przetworach bez laktozy znajdziesz na forach internetowych, a także na stronach e-sklepów np. Frisco. Opinie, którymi warto się kierować znajdziesz też w mediach społecznościowych.
Jeśli jesteś weganką, możesz skorzystać z różnych zamienników produktów mlecznych, takich jak tofu, kasza jaglana czy mleko kokosowe, które znakomicie pasują do sernika i nadają mu odpowiedniej konsystencji. Znajdziesz je w każdym dużym markecie np. Carrefour, Tesco czy Frisco. Opinie i pomysły na najlepsze desery bez laktozy znajdziesz na wegańskich blogach kulinarnych.
Trzy proste przepisy na sernik w zupełnie nowej odsłonie
1. Sernik mango z tofu bez laktozy
Składniki
Masa serowa:
- 250 g tofu
- 1 galaretka cytrynowa
- 2 puszki schłodzonego mleka kokosowego po 400 ml
- skórka otarta z 1 cytryny
- 2 łyżki cukru
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 mango
Dodatki:
- 1 galaretka cytrynowa
- 1 mango
Jak to zrobić?
Odsącz tofu z zalewy i zmiksuj na pastę. Zalej sproszkowaną galaretkę 150 ml gorącej wody i mieszaj do momentu aż proszek się rozpuści. Z obu puszek mleka kokosowego wyjmij łyżką wierzchnią warstwę zawiesiny, a następnie wlej mleko do garnka i je podgrzej. Ciepłe mleko dolej ostrożnie do pasty z tofu, nie przerywając miksowania. Połącz masę z rozpuszczoną galaretką, dodaj cukier, cukier waniliowy oraz skórkę z cytryny. Całość zmiksuj na gładką masę i przelej do tortownicy o średnicy 20 cm, wysmarowanej masłem bez laktozy.
Do sernika dodaj obrane i pokrojone w kostkę mango. Ciasto wstaw do lodówki i zostaw do ostygnięcia. Na koniec oblej go polewą cytrynową: zalej nową galaretkę 150 ml gorącej wody, wymieszaj, zmiksuj drugie mango i połącz z galaretką.
2. Sernik tradycyjny bez laktozy
Składniki
- 250 g masła bez laktozy
- 150 g cukru pudru
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 6 jajek
- szczypta soli
- 1 kg sera białego półtłustego bez laktozy
- 150 ml jogurtu greckiego bez laktozy
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
Jak to zrobić?
Oddziel białka od żółtek. Masło, cukier puder i cukier waniliowy ubij na gładką, puszystą masę. Zmniejsz obroty miksera i stopniowo dodawaj po jednym żółtku. Następnie powoli dodawaj zmielony wcześniej twaróg, jogurt grecki i mąkę ziemniaczaną. W oddzielnej misce ubij na sztywną pianę białka ze szczyptą soli i delikatnie połącz z masą serową. Ciasto przelej do formy o średnicy 26 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 170 stopni. Po godzinie wyłącz piekarnik, otwórz drzwiczki i pozostaw sernik do wystygnięcia.
3. Sernik jaglany z karmelem bez laktozy
Składniki
spód:
- 1 szklanka migdałów
- 5-7 sztuk suszonych daktyli
- 2 łyżki tahini lub masła orzechowego
- 1 łyżka wody
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)
Masa:
- pół szklanki suchej kaszy jaglanej
- niecałe 50 ml syropu z agawy
- ¾ soku z 1 cytryny
- ½ szklanki orzechów nerkowca namoczonych przez noc
Góra:
- 25 sztuk suszonych daktyli
- 2 łyżki masła orzechowego
Dodatki:
- orzeszki, wiórki czekoladowe
Jak to zrobić?
1. Spód: Namocz daktyle we wrzątku przez ok. 5 minut, a migdały zmiel malakserem na grube wióry. Daktyle zmiksuj na gładką masę i połącz z migdałami. Dodaj do tego pastę tahini (lub masło orzechowe), a także łyżkę wody, jeśli ciasto nie jest wystarczająco kleiste. Wyłóż spód na wyłożoną folią spożywczą blachę, ugnieć palcami i wstaw do lodówki.
2. Masa: Przepłucz kaszę jaglaną, wrzuć do garnka i zalej 2 szklankami wody i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut, aż wchłonie wodę i się rozklei. 2 łyżki kaszy jaglanej wsyp do namoczonych orzechów nerkowca i zblenduj na gładko. Powstałą masę dodaj do pozostałej kaszy i zmiksuj wszystko na jednolitą masę. W trakcie mieszania dolej też syrop z agawy i sok z cytryny. Masę wylej na schłodzony spód, przykryj folią aluminiową, aby nie wyschła i odstaw na noc.
3. Góra: Daktyle zalej wrzątkiem na 15 minut, a następnie zmiksuj z masłem orzechowym. Jeśli masa nie klei się odpowiednio, dolej do niej trochę wody, w której moczyły się daktyle. Na koniec rozsmaruj masę daktylową na masie jaglanej i posyp orzeszkami (mogą być solone) oraz wiórkami z gorzkiej czekolady.