Fot. 123RF.COM
Muffiny to wypieczone ciastka w kształcie wysokiej babeczki, podawane z różnymi dodatkami. Najczęściej je się je na słodko, np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, orzechami, konfiturami lub owocami. Przygotowane dzień wcześniej mogą być smacznym drugim śniadaniem, dodatkiem do kawy, albo po prostu smacznym, słodkim lub słonym, urozmaiceniem dnia. Przyrządzenie muffinek jest proste i szybkie.
Książka kucharska: 30 przepisów na pyszne muffinki. Kliknij!
Często zdarza się nam nazywać muffinki babeczkami, nie jest to jednak to samo. Babeczki, w przeciwieństwie do muffinów mają bardzo delikatną strukturę, świetnie współgrają z różnymi polewami i kremami. Babeczki zazwyczaj przyrządza się na kruchym spodzie i dodaje się do nich dużą ilość kremu oraz dodatków, takich jak owoce albo galaretka. Muffiny natomiast są ciężkie, robi się je dużo szybciej od babeczek, przez co ciasto często jest niedokładnie wymieszane i są w nim grudki.
Tłuszcz, który wykorzystuje się przy pieczeniu babeczek to zazwyczaj masło, a do muffinów dodaje się olej. Muffiny mogą być przyrządzane na wiele sposobów - zarówno na słodko, jak i na słono albo ostro. Można do nich dodawać z powodzeniem oliwki, kapary albo ser. Babeczki są natomiast typem słodkich przekąsek, które trudno sobie wyobrazić w słonej odsłonie.
Znasz przepisy na pyszne, nie tylko amerykańskie dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!
Brownie to mocno czekoladowe ciasto, które dopiero od niedawna pojawia się na polskich stołach. Jest absolutnym hitem dla ludzi uwielbiających czekoladę oraz ciężkie ciasta. Brownie można robić na wiele sposobów. Dodaje się do nich bakalie, orzechy, rodzynki lub podaje bez żadnych dodatków. Samo ciasto można zrobić z mąką lub bez niej. Wykonuje się je stosunkowo szybko - ciasto piecze się około 25 minut, choć jest to zależne od tego, jak bardzo mokre ciasto lubimy jeść.
Amerykańskie naleśniki zawsze budziły duże zainteresowanie, w szczególności wśród ludzi oglądających filmy zza oceanu. Amerykańskie naleśniki, czyli tak zwane pancakes przypominają trochę nasze polskie racuchy bez dodatków. Robione według oryginalnego przepisu są pulchne, grube i przy tym bardzo sycące. Najlepiej smakują z syropem klonowym (zobacz, w czym tkwi sekret syropu klonowego), konfiturą, cukrem pudrem lub świeżymi owocami.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o naleśnikach. Kliknij!
Apple pie, czyli jabłkowe ciasto na kruchym spodzie, najczęściej wypieka się w okrągłej tortownicy. Podstawowym nadzieniem tego ciasta są jabłka, które przykrywa się warstwą ciasta. Najchętniej za oceanem apple pie podaje się z kawałkiem sera cheddar, bitą śmietaną lub gałką lodów. Jabłka, które będą służyć za nadzienie powinny być kwaśne i twarde, co spowoduje, ze ciasto będzie lekko kwaskowate i orzeźwiające.
Popcorn, czyli prażona kukurydza, jest przysmakiem, który chyba każdy choć raz próbował. Przygotowuje się go z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy, co powoduję że kukurydza puchnie i wyrzuca na wierzch miękką, chrupiącą masę. Popcorn najchętniej jest spożywany w kinach, ale można go również zrobić w domu. W sklepach dostępna jest kukurydza, którą można zrobić w mikrofali lub w garnku z odpowiednią ilością oleju. Najlepiej smakuje posolony lub z masłem.
Mielonka jest zmielonym i przetworzonym mięsem, zamkniętym w szczelnej puszce, co ułatwia jej przechowywanie oraz transport. Mielonka powstała w okresie międzywojennym. Była jedzona przez żołnierzy, jak i ludność cywilną, podczas II wojny światowej oraz wojny koreańskiej. W Korei do teraz przysmakiem, który można znaleźć w restauracjach jest zupa z mielonki. U nas bardzo chętnie się ją zabiera na rajdy i wyprawy turystyczne. Słowo określające po angielsku najpopularniejszą markę mielonki zrobiło zawrotną karierę międzynarodową - "SPAM" to określenie zapychających skrzynkę pocztową, niechcianych wiadomości.
Zupa z mielonki jest u nas nieznana. Konserwy najczęściej lądują na kanapkach. Fot. 123RF.COM/PICSEL
Hamburger to rodzaj kotleta mielonego włożonego pomiędzy dwa kawałki pieczywa, wraz z różnymi dodatkami, takimi jak sałata, pomidory, ogórki, jajka i cebula. Mięso dodatkowo polane jest sosem, ketchupem albo musztardą. Hamburger doczekał się spopularyzowania na całym świecie. Można go zamówić praktycznie w każdym mieście. Powstało wiele rodzajów hamburgera, spośród których najpopularniejszy jest cheeseburger, czyli hamburger z serem. Dużą popularnością cieszy się również fishburger, gdzie zamiast mięsa jest rybny filet. Hamburger jest jednym z najważniejszych dań większości restauracji fast foodowych (czy wiesz, że dieta fastfoodowa naprawdę istnieje?).
Grill po amerykańsku, czyli barbecue. Czym różni się od polskiego grillowania? Kliknij!
Zobacz też: 7 grzechów głównych grillującego Polaka | Zdrowe grillowanie | Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś
Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl