Grill - temat specjalny

Co wiemy o soku z ziemniaka?

Czy wiedzieliście o tym, że sok ziemniaczany może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm? Zobacz, dlaczego warto bliżej zainteresować się tym produktem.

Fot. 123RF/Picsel
Co wiemy o soku z ziemniaka? W zasadzie niewiele, a szkoda! Zawiera on dwa razy tyle potasu co banan oraz jest świetnym źródłem witaminy C. Jego działanie i bezpieczeństwo stosowania zaczęto badać niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku.

Co zyskujemy pijąc sok z ziemniaków?

Sok z ziemniaka to produkt uboczny produkcji skrobi ziemniaczanej. 3,5 tony soku można uzyskać przy wytworzeniu jednej tony skrobi. 100 gramów soku zawiera 87 dlatego możemy spożywać go bez obaw o sylwetkę.

W soku ziemniaczanym znajdziemy niemal te same substancje odżywcze co w bulwach (oprócz skrobi i błonnika). Jest źródłem drogocennych witamin: C, E, K, tych z grupy B oraz substancji przeciwzakrzepowych. Sok z ziemniaka to również bogactwo minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu oraz innych składników odżywczych takich jak kwas foliowy i beta-karoten.

Co ważne, niemal połowa wartościowych substancji zawarta jest w skórce, więc nie należy obierać ziemniaków przed ich wyciśnięciem. Wystarczy tylko dokładnie je umyć. Najlepsze będą ziemniaki o czerwonej skórce oraz pochodzące z naturalnych upraw. Do soku można dodać miodu, cytryny lub soku z marchwi, co tylko wzmocni jego odżywcze działanie.

Reklama

Babciny lek

W medycynie ludowej znany był jako doskonałe lekarstwo na problemy żołądkowe. Dzięki zawartości lektyn, hamujących wzrost komórek rakowych, zapobiega nowotworom wątroby i żołądka. Co więcej hamuje apetyt, wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Stosowany z umiarem może pomóc w leczeniu wrzodów trawiennych oraz przynieść ulgę w bólu.

Sok z ziemniaka zawiera przeciwutleniacze, które pomagają oczyścić organizm z toksyn znajdujących się w jelicie, wątrobie oraz nerkach. W ten sposób możemy zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych i zatorów. Dodatkowo, dowiedziono, iż sok z ziemniaków wspomaga układ krążenia oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się jej komórek.

Obiecujące wyniki badań

Badania na szczurach wykazały, że substancje zawarte w łupinach ziemniaków obniżają poziom glukozy we krwi. Inne badania zaś, przeprowadzone na grupie 84251 kobiet, dowiodły, że sok z ziemniaka wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Zapobiega również nadciśnieniu i udarom oraz niweluje stres. Co ciekawe, neutralizuje także nieprzyjemny zapach z ust ,a stosowany bezpośrednio na skórę głowy, zwalcza łupież.

Soku z ziemniaka nie można spożywać w nadmiernej ilości, tj. więcej niż z wyciśniętej jednej bulwy, ponieważ może wykazać działania toksyczne.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
9
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 232

30 min
4
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 58

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2