Zacznijmy od podstaw. Jaka jest różnica miedzy szynką, a schabem? Szynka to tylna część tuszy - jędrna i soczysta, ma niewiele tłuszczu i idealnie nadaje się do duszenia, pieczenia i smażenia. Zmielona jest powszechnie stosowana jako podstawa kotletów mielonych i klopsów. Wybierając szynkę, zwróć uwagę na jej kolor. Surowe mięso powinno być idealnie różowe.
Schab pochodzi z odcinka piersiowo-lędźwiowego tuszy wieprzowej, ma jasnoróżowy kolor, delikatny smak i zawiera nieco więcej tłuszczu. Najczęściej robi się z niego kotlety, pieczenie czy dania wymagające duszenia. Dobrze smakuje nawet wtedy, gdy przyprawimy go jedynie solą i pieprzem.
Oto cztery propozycje świątecznych wędlin, które zachwycą domowników i gości.
Szynka gotowana
Jest pyszna, a jej smak i aromat niezmiennie kojarzy się z dzieciństwem. Powinna być soczysta, lekko słona, krucha i różowa (dzięki krótkiemu gotowaniu zachowuje swoją barwę). Aby smakowała „jak za dawnych lat", wybieraj tylko składniki najwyższej jakości. Teoretycznie szynkę przygotowuje się przez 2 dni, ale praktycznie zajmuje to kilka minut.
Mięso obwiąż sznurkiem i w całości włóż do garnka z wodą, doprawioną solą, świeżo zmielonym pieprzem, majerankiem, zielem angielskim, czosnkiem i liściem laurowym. Gotuj cała noc pod przykryciem. Rano ponownie doprowadź wodę do wrzenia i od tego momentu gotuj jeszcze 15 minut na dużym ogniu. Szynkę pozostaw w garnku do wystygnięcia wody, a następnie przełóż ją do lodówki.
Podczas świątecznej uczty możesz zaserwować ją z chrzanem, sosem czosnkowym lub sosem żurawinowym.
Szynka długo peklowana
Tym razem propozycja dla cierpliwych, ponieważ na przygotowanie tego mięsa potrzeba tygodnia. Przyrządzenie szynki nie jest trudne, ale czasochłonne. Ci, którzy podejmą wyzwanie, na pewno nie pożałują.
Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj około kawałek mięsa, sól do peklowania (łyżka na każdy litr wody), liść laurowy, ziele angielskie, ziarenka czarnego pieprzu, kminek i oliwę z oliwek.
Mięso zalej marynatą przyrządzoną z większości składników (oprócz oliwy i kminku). Pamiętaj, że szynka musi zostać „zatopiona" w całości. Marynuj ją przez 7 dni, codziennie mieszając zalewę. Ostatniego dnia wyciągnij szynkę z marynaty, posmaruj oliwą i posyp kminkiem. Włóż do nagrzanego piekarnika (ok. 200 stopni Celsjusza) i piecz pod przykryciem około godziny. Nie wyciągaj szynki od razu, zostaw ją w piekarniku do wystygnięcia. Wędliny długo peklowane doskonale smakują zarówno na zimno, jak i na gorąco (np. podawane z ziemniakami i sosem śliwkowym).
Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.
Schab dojrzewający
To kolejna propozycja dla cierpliwych, ponieważ schab potrzebuje trochę czasu, aby dojrzeć. Warto jednak poczekać, ponieważ efekt jest naprawdę zachwycający. Dobrze przyprawiony będzie hitem na każdym świątecznym stole.
Na początku schab (bez kości) umyj, osusz i dokładnie oczyść z białych błonek. Przełóż go do naczynia, w którym będzie leżakował i zasyp cukrem. Naczynie przykryj i odstaw do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie wylej z naczynia płyn, schab odwróć na drugą stronę i pod przykryciem ponownie umieścić w lodówce na kolejne 24 godziny. Następnie mięso umyj, osusz i zasyp solą - kolejne kroki są takie same jak w przypadku cukru.
Po kolejnych dwóch dobach wyjmij mięso z lodówki, ponownie umyj i osusz. Tym razem przyszedł czas na marynowanie w przyprawach. Wymieszaj czosnek granulowany, czosnek niedźwiedzi, paprykę ostrą i słodka oraz pieprz czarny. Natrzyj dokładnie schab mieszanką i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie odwróć schab na drugą stronę i powtórz procedurę.
Następny krok niektórych może zdziwić. Schab wyjmujemy z lodówki, wkładamy go do... pończochy i wieszamy w temperaturze pokojowej, w przewiewnym pomieszczeniu na minimum 5 dni. Aby zdążyć przed Wielkanocą, trzeba zacząć przygotowywać schab przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.
Schab pieczony
Największym problemem przy pieczeniu schabu jest to, aby nie był zbyt suchy. Niestety, ten rodzaj mięsa nie jest zbyt soczysty, a pieczenie dodatkowo go wysusza. Jednak i na to mamy prosty sposób. Wystarczy piec schab w foliowym rękawie.
Zanim mięso trafi do piekarnika, dobrze natrzyj je solą, czosnkiem i przyprawami (majeranek, pieprz, liść laurowy) i zostaw na minimum 2 godziny. Następnie umieść je w foliowym rękawie i włóż do zimnego piekarnika. Piecz w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez ok. 1,5 godziny. Po upieczeniu wyjmij i pozostawiam do wystygnięcia.
Weź udział w konkursie "Wielkanoc z Floriną". Sprawdź co możesz wygrać!