Czy można jeść surowe szparagi? Odpowiedź na to pytanie może cię zaskoczyć

Szparagi to cenne źródło witamin. Mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto włączyć je do codziennej diety. Jak przyrządzić je w odpowiedni sposób i czy można jeść je w postaci surowej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Surowe szparagi, czy można je jeść? | 123RF/Picsel

Większość z nas gotuje szparagi przed jedzeniem. Wystarczy włożyć je do garnka, zanurzyć końcówki łodyg na kilka minut w wodzie, dodać sól oraz cukier i gotować. Zielone szparagi zmiękną po zaledwie trzech minutach, białe wymagają dwa razy dłuższego gotowania. Tak przygotowane można serwować polane masłem, w towarzystwie sosu z gotowanym jajkiem lub z szynką dojrzewającą bądź grillowanym kurczakiem.

Nadają się również do pieczenia, smażenia oraz gotowania na parze. Czy można jeść szparagi bez poddawania ich obróbce termicznej? Jak najbardziej. Choć dla wielu osób ten fakt może być zaskakujący — surowe szparagi po odpowiednim przyrządzeniu stanowią świetny dodatek m.in. do sałatek i makaronów.

Sprawdź także: Które szparagi są lepsze - białe czy zielone? Jak wybierać, obierać i przygotowywać szparagi?

Jak wykorzystać surowe szparagi w kuchni

W pierwszej kolejności powinniśmy opłukać je pod bieżącą wodą. Następnie pozbyć się zdrewniałych końcówek łodyg. Przed podaniem surowe szparagi warto obrać ze skórki i pokroić na małe kawałeczki, które będą łatwiejsze do zjedzenia. Jeśli chcemy dodać je do makaronu, można przygotować z nich wiórki za pomocą obieraczki. Wykorzystując surowe szparagi w sałatce, przed podaniem lepiej skropić je sokiem z cytryny i oliwą z oliwek – ten prosty zabieg sprawi, że szparagi staną się miększe i bardziej wyraziste w smaku. Tak przygotowana surówka będzie doskonałym dodatkiem do kotletów mielonych, ryb lub mięs z rusztu. Możesz również zaserwować ją samodzielnie jako lekki lunch lub kolację.

Dlaczego warto jeść szparagi?

Szparagi to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawierają sporo witaminy K i kwasu foliowego, które mają dobry wpływ na układ nerwowy. Wraz z posiłkiem, dostarczają do naszego organizmu niezbędną porcję białka, są cennym źródłem potasu, wapnia i fosforu. Pomagają zmniejszyć poziom stresu, hamują rozwój stanów zapalnych i niwelują ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Obecne w nich witaminy A, C i E poprawiają stan włosów, skóry i paznokci. Zawierają sporą porcję błonnika, który pozytywnie wpływa na trawienie. 100 gramów szparagów to zaledwie 20 kalorii, dlatego bez obaw mogą po nie sięgać osoby na diecie. Co więcej – spożywając po to warzywo, wzmacniamy odporność swojego organizmu. Zawarta w nich luteina chroni nasz wzrok. Szparagi łagodzą napięcie przedmiesiączkowe oraz zmniejszają ryzyko migreny.

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2