Boże Narodzenie - na słodko

Czy można prowadzić auto po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest nie tylko nierozsądne, ale również zabronione prawem. To oczywiste, że po napiciu się świątecznej nalewki, nie wsiądziemy do auta. Zapominamy jednak często, że ciasto albo cukierki też mogą zawierać "procenty". Czy po zjedzeniu słodyczy z alkoholem można więc prowadzić auto?

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

- Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Czy można prowadzić auto po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

 

Kierowca, poruszając się po drodze, powinien zawsze dbać o zdrowie swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Musi więc zachowywać czujność i znać przepisy prawa. Jedną z wielu zasad, które przyswaja podczas nauki jazdy, jest to, żeby po spożyciu alkoholu nie wsiadać do auta i nie prowadzić.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy

Samochodem możesz kierować jedynie, gdy zachowasz dopuszczalną ilość alkoholu w swoim organizmie. Pamiętaj, że jest to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, czyli 0,2 promila we krwi. Zazwyczaj już wypicie piwa lub kieliszka wódki może spowodować, że przekroczysz tę normę.

Jakie kary przewidziano za jazdę pod wpływem alkoholu? Wszystko zależy od jego ilości we krwi kierowcy. Jeśli stężenie wynosi między 0,2 a 0,5 promila, mamy do czynienia z tzw. stanem po spożyciu alkoholu i wykroczeniem. Grozi za to grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz punkty karne. Natomiast w przypadku, gdy stężenie przekracza 0,5 promila alkoholu we krwi, mówimy już o stanie nietrzeźwości kierowcy i jest to przestępstwo, za które możemy nawet trafić do więzienia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Niestety nie da się wskazać jednoznacznej i prostej metody na obliczenie stężenia alkoholu we krwi. Wpływ na to ma naprawdę wiele czynników, takich jak: wiek, płeć, waga, ale również metabolizm kierowcy czy jego dotychczasowe doświadczenie z alkoholem.

W internecie istnieją co prawda liczne kalkulatory spożycia alkoholu, jednak wiarygodnym źródłem pomiaru są testy z krwi lub wydychanego powietrza (badanie alkomatem). Polecamy więc, aby każdy kierowca posiadał urządzenie o dobrej jakości wraz z zapasowymi ustnikami i bateriami w schowku swojego samochodu.

Czy można prowadzić auto po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

Zastanawiasz się, co pokaże alkomat po zjedzeniu słodyczy z alkoholem? Okazuje się, że jeśli spożyjesz kilka takich cukierków, urządzenie może wskazać nawet do dwóch promili. Wszystko zależy od ilości alkoholu użytej w nadzieniu czekoladki. Pamiętaj jednak, że wskaźnik zmieni się już po ok. 15 minutach od pierwszego badania, ponieważ niewielkie ilości alkoholu zawarte w słodyczach ulotnią się i rozmyją w kontakcie ze śliną. Efekt przyspieszy też z pewnością napicie się kilku łyków wody mineralnej.

Jeśli więc zjadłeś garść cukierków z alkoholem i podczas badania alkomatem przekroczyłeś dozwoloną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, to już podczas drugiej kontroli po kilkunastu minutach, wszystko powinno być w porządku, a urządzenie powinno wskazać 0,00 promili. Dlatego właśnie doświadczeni policjanci nie dają się nabrać na wymówki pijanych kierowców, twierdzących, że zjedli tylko nasączone ciasto.

Polecamy jednak, żeby cukierków zawierających alkohol nie jeść podczas prowadzenia auta - mogą chwilowo wpłynąć na umiejętności kierowcy, np. opóźnić jego reakcje. Jeśli zjadłeś kilka nasączonych czekoladek przed podróżą, odczekaj 15 minut lub zbadaj się alkomatem przed rozpoczęciem jazdy.

Sprawdź najlepsze przepisy na Boże Narodzenie. Kliknij!

 

Zobacz także:

Najlepsze pierogi na świecie »

Co dodać do sałatki jarzynowej, żeby była idealna na święta? »

Brytyjska rodzina królewska uwielbia ten pudding. Idealny na święta »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Andrzejkowe Sushi futomaki

Sushi to bardzo smaczna potrawa pochodzenia japońskiego. Pierwszy raz jadłam...

Odsłon: 112

60 min
9

Polecane artykuły

Ewa gotuje 468. odcinek Ewa Gotuje

W 468. odcinku programu „Ewa Gotuje" widzowie poznali przepisy na włoskie pyszności, ale z polskim twistem! Na pierwszy posiłek Ewa Wachowicz podał...

0
Informacje Jak wybrać dobre ryby na święta? Te będą najlepsze

Święta Bożego Narodzenia kojarzą ci się przede wszystkim z karpiem? Rzeczywiście ten króluje na świątecznych stołach, ale warto pomyśleć też o inny...

15
Informacje Jeśli łosoś, to tylko taki. Cenne źródło białka i zdrowych tłuszczów

Który łosoś jest zdrowszy - dziki czy hodowlany? Choć wiele osób uwielbia smak tej ryby, często nie wczytuje się w etykietę. Poznaj odpowiedź, spra...

3
Informacje Keks na święta. Przepis, który zawsze się udaje

Święta to czas poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Wlicza się w to również przyrządzanie potraw i wypieków. Na bożonarodzeniowym stole króluj...

9