Daje więcej energii niż kawa, wcięcie w talii wreszcie jest widoczne. Pij herbatę z tym dodatkiem

Herbata wspiera koncentrację, poprawia trawienie, a także dostarcza organizmowi cennych przeciwutleniaczy. Należy do tych napojów, które dietetycy rekomendują jako wsparcie procesu odchudzania, ponieważ przyspiesza przemianę materii, a także nie zawiera cukru. Dziś przyjrzymy się bliżej herbacie tybetańskiej, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się dietetycznym napojem. Sprawdzimy, jak ją zrobić, oraz co daje jej picie.

Tybetańska herbata, jak ją zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dodawanie przeróżnych przypraw i dodatków do kawy lub herbaty staje się coraz bardziej popularne. Spore zdziwienie jednak budzi herbata z masłem, która ma pomóc w redukcji zbędnych kilogramów. Napój ten jest nieco kontrowersyjny, w końcu masło owiane jest złą sławą, z powodu wysokiej kaloryczności oraz zawartości tłuszczów nasyconych. Sprawdź, co daje picie herbaty tybetańskiej, oraz jak zrobić ją we własnej kuchni. 

Sprawdź także: Herbata z kurkumą na odchudzanie. Sekret tkwi w odpowiednich proporcjach

Co daje picie herbaty tybetańskiej?

Do przygotowania tego napoju będziesz potrzebować czerwonej herbaty, znanej pod nazwą pu-erh. To właśnie jej najczęściej przypisuje się działanie odchudzające, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Dobrze działa także na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, przede wszystkim tłuszczów, a także dba o jelita. Korzystnie wpływa także na układ krążenia, pomaga regulować ciśnienie krwi oraz obniża zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu. Regularne picie czerwonej herbaty wspiera układ odpornościowy. Co ciekawe, ma też pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, hamując rozwój próchnicy. Czerwona herbata wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie oraz antynowotworowo. 

Kilka lat temu sporą popularnością, w szczególności wśród osób trenujących na siłowni, cieszyła się kawa kuloodporna, czyli ta z dodatkiem masła lub oleju kokosowego. Dziś coraz więcej mówi się o herbacie z masłem na odchudzanie. Oprócz masła dodaje się tu również sól oraz pełnotłuste mleko, przez co napój ten nie można nazwać niskokalorycznym. Jednak to właśnie dodatek tych produktów sprawia, że tybetańska herbata jest sycąca, dzięki czemu po jej wypiciu przed długie godziny nie poczujesz łaknienia. Obecne są tu enzymy, stymulujące trawienie, przyspieszające przemianę materii, oraz podwyższające temperaturę ciała. Dlatego picie tego napoju może wesprzeć proces utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. 

Jak zrobić herbatę tybetańską?

Napój ten pochodzi oczywiście z Tybetu, gdzie znany jest już od X wieku, tradycyjnie przygotowywany był z mleka jaka, które jest znacznie bogatsze pod względem odżywczym od mleka krowiego. Herbata tybetańska dodaje energii, rozgrzewa oraz syci, dzięki czemu jest świetna dla osób żyjących na górskich terenach, gdzie temperatura jest często bardzo niska. 

Do przygotowania trzech porcji uproszczonej wersji tybetańskiej herbaty, będziesz potrzebować 15 gramów czerwonej herbaty liściastej oraz pół litra wody, a także 100 ml pełnotłustego mleka, dwie łyżki masła oraz szczyptę soli. Zaparz herbatę, a następnie dodaj ją do garnka, wlej mleko i zagotuj. Wrzuć masło i pomieszaj, aby się rozpuściło. Przecedź napój, a następnie spień go na przykład za pomocą spieniacza do mleka. Dodaj także szczyptę soli i wymieszaj. 

Przeciwwskazaniem do spożywania tego napoju są problemy z układem sercowo-naczyniowym, w tym podwyższone ciśnienie krwi oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Nie powinny pić go także osoby, które mają przewlekłe choroby układu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego. Tybetańskiej herbaty nie poleca się także kobietom w ciąży, oraz tym które karmią piersią. 

Źródła: odzywianie.wprost.pl, zywienie.medonet.pl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »

Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »

Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Zdrowa letnia surówka

Pyszna, chrupiąca, orzeźwiająca i zdrowa. Jak sezon na ogórki to obowiązkowo...

Odsłon: 269

15 min
12
Zupy Zupa szparagowa z cukinią i pulpecikami

Zupa szparagowa z cukinią, szpinakiem i pulpecikami. Pulpety przygotowałam ze...

Odsłon: 79

15 min
11
15 min
2
60 min
3
Ciasta Otwarte jagodzianki Strzelczyka

Jeśli marzycie o idealnych jagodziankach, puszystych z dużą ilością owoców i...

Odsłon: 45

60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25