Dlaczego warto jeść kasztany?

Smaczne, zdrowe i niekłopotliwe w przygotowaniu stanowią cenne źródło wielu składników odżywczych i są znakomitym urozmaiceniem diety dla alergików i osób z nietolerancją glutenu. Właściwości kasztanów jadalnych doceniła również medycyna. Dlaczego? Sprawdźmy.

Drzewa kasztanowe, które często spotykamy w naszych parkach niestety nie mają nic wspólnego z kasztanami jadalnymi. Te pierwotnie pochodzą z terenów Azji Mniejszej i Kaukazu. Z biegiem lat wraz z ekspansją Rzymian rozprzestrzeniły się w całej południowej Europie. Dzisiaj uprawia się je przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich: Włoszech, Hiszpanii, Turcji i Portugalii. Ciepłemu klimatowi i słonecznej pogodzie zawdzięczają swoje prozdrowotne i energetyczne właściwości, którymi cieszą się smakosze we wszystkich strefach klimatycznych.

Jeszcze kilka lat temu znalezienie w Polsce jadalnych kasztanów lub przetworów z nich graniczyło z cudem, a przekąska ta mogła nam się kojarzyć jedynie z zagranicznymi filmami. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi asortyment naszych sklepów. Duże sieci handlowe oferują już swoim klientom jadalne kasztany, a i mniejsze nie pozostają w tyle. Jeśli tylko spotkamy je w sklepie, warto nabyć paczkę - nie tylko ze względu na ich smak, ale także pozytywny wpływ jaki mają na nasz organizm.

1. Bogactwo substancji odżywczych

Kasztany są bogate w skrobię, białko, błonnik, liczne witaminy i składniki mineralne. Zawierają niemal wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których człowiek potrzebuje do życia i co ważne w smacznej i łatwo przyswajalnej formie.Poza minerałami, w kasztanach znajdziemy również wiele witamin z grupy B i E. Kasztany, jak większość orzechów, są bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone, które dietetycy zalecają osobom mającym problemy z chorobami serca i układu krążenia.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Na tym zalety kasztanów jadalnych wciąż jeszcze się nie kończą. Koniecznie trzeba również wspomnieć o dużej zawartości witaminy C, która działa wzmacniająco i uodparniająco na nasz organizm. Popularność kasztanów w okresie zimowym warto wykorzystać, by chronić się przed typowymi dla tej pory roku infekcjami. 100 g kasztanów jadalnych zawiera tyle samo witaminy C co cytryna! Kto więc krzywi się już na sam widok tego kwaśnego owocu, z pewnością ochoczo sięgnie po słodką, kasztanową alternatywę. Witamina C wraz z witaminą E, którą również znajdziemy w kasztanach jadalnych, działa jak naturalny antyoksydant, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wpływa też korzystanie na jej wygląd, a także stan włosów i paznokci.Właściwości kasztanów jadalnych doceniła również medycyna. Kasztany jadalne posiadają escynę, która posiada właściwości przeciwzapalne i uszczelnia naczynia krwionośne. Stosuje się ją w leczeniu żylaków, obrzęków i hemoroidów.

Pobierz aplikację smaker

Kasztany jadalne nie zawierają glutenu, dlatego mogą być polecane jako bardzo wartościowy produkt spożywczy osobom chorym na celiakię. Mają za to sporo błonnika (5-7 g/100g), dlatego poleca się je osobom cierpiącym na kłopoty z wypróżnianiem. Świeże kasztany można spożywać na surowo. Suszone można przerobić na mąkę, przygotować z nich płatki, pastę do pieczywa, kompot, mleko. Jest to produkt wyjątkowo uniwersalny, bardzo smaczny, a przy tym stosunkowo mało kaloryczny (180 kcal/100g, podobnie jak płatki zbożowe).

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Kasztany są bogate w potas (600 mg/100g) i nie zawierają cholesterolu. Ich regularne spożywanie wzmacnia układ nerwowy, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Spożywanie produktów bogatych w potas zapobiega chorobom układu krążenia, zawałom i miażdżycy. Poprawia też wydolność organizmu, dlatego poleca się je sportowcom.

Kasztany wyróżniają się wysoką zawartością witamin z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy, magnezu (45 mg/100g) i lecytyny (świetna na pamięć) dlatego warto, by osoby, które mają wyczerpującą pracę fizyczną czy umysłową a także podejmują się zadań wymagających sporej koncentracji, włączyły je do swojej codziennej diety.

Pobierz aplikację smaker

Duży plus należy się kasztanom ze względu na sporą zawartość skrobi, która po obróbce termicznej zmienia się w węglowodany złożone. Dzięki temu są nie tylko bardzo energetyczne i zapewniają na długo uczucie sytości, ale również zapobiegają atakom „wilczego głodu". Po zjedzeniu kasztanów poziom cukru we krwi rośnie powoli i dość długo utrzymuje się na stabilnym poziomie. W odróżnieniu od takich produktów jak cukier, czy biała mąka, gdzie mamy do czynienia z gwałtownym przypływem energii i jej równie szybkim spadkiem. W rezultacie wyraźnie odczuwalne jest osłabienie i spadek koncentracji. Zamiast więc sięgać po drożdżówkę czy batonik, lepiej zawsze mieć pod ręką smaczne i dużo zdrowsze kasztany.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 30

60 min
1
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3
Informacje BIO Gotowanie

Karolina Kowalewska-Walas zaprasza do swojej kuchni, w której przygotuje propozycję zbilansowanego i zdrowego posiłku dla całej rodziny. Mowa o ows...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wiosenna zupa cytrynowa, ryba z sosem maślanym, biszkopt

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz w kolejnym odcinku autorskiego programu "Ewa gotuje", zaprezentuje widzom pomysł na znakomity, dwudaniowy obiad oraz...

0