Spis treści:
- Ocet jabłkowy na odchudzanie
- Ocet śliwkowy, ocet jabłkowy – właściwości
- Zastosowanie octów owocowych
- Jak zrobić ocet jabłkowy?
- Przepis na ocet śliwkowy
Zapach octu nie należy do zbyt przyjemnych, ten najpopularniejszy, czyli spirytusowy, najczęściej kojarzy nam się z mięsną galaretkę czy wszelakimi marynatami i zalewami do sałatek. Obecnie, w naszych kuchniach królują octy jabłkowe i śliwkowe, które mają łagodniejszy smak i aromat, a w dodatku kryją w sobie moc prozdrowotnych właściwości. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie, jakie są właściwości octów owocowych oraz sprawdzimy, jak zrobić ocet jabłkowy i śliwkowy.
Sprawdź także: Śliwki i jabłka w wytrawnych daniach. Te dania wprowadzą cię w jesienne klimaty
Ocet jabłkowy na odchudzanie
Wiele osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy sięga właśnie po ocet jabłkowy. W jego składzie znajdują się enzymy, które wspierają prawidłowe trawienie, przyspieszają przemianę materii oraz metabolizowanie tłuszczów, co w konsekwencji może przełożyć się na niższą liczbę na wadze. Co ciekawe, picie octu jabłkowego na czczo może także zmniejszyć apetyt, dzięki czemu unikniemy podjadania pomiędzy posiłkami. Poleca się go także w celu uregulowania poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi.
Ocet śliwkowy, ocet jabłkowy – właściwości
Zarówno ocet śliwkowy, jak i jabłkowy mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu wspierają odporność organizmu, chroniąc organizm przed przeziębieniem i grypą. W occie śliwkowym znajdują się witaminy A, te z grupy B, C, E, K oraz minerały, wapń, magnez, potas, czy fosfor. Natomiast ocet jabłkowy dostarcza witaminy A, tych z grupy B, C, E, P oraz minerałów, takich jak: magnez, żelazo, miedź, potas, krzem, sód, fluor, fosfor, siarka i chlor.
Mają także działanie alkalizujące, dzięki czemu zmniejsza kwasowość organizmu. Oba octy korzystnie wpływają także na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Ocet śliwkowy lub ocet jabłkowy, pity każdego dnia to także sposób na to, aby zadbać o zdrowe jelita, nazywany jest naturalnym probiotykiem, zapewnia prawidłową mikroflorę jelitową, a także zapobiega zaparciom. Ponadto składniki zawarte w occie jabłkowym i śliwkowym pomagają zadbać o piękną skórę, mocne włosy i paznokcie.
Zarówno ocet śliwkowy, jak i jabłkowy, wykazują także działanie antyoksydacyjne, pomagają w walce z wolnymi rodnikami, mają właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe i przeciwstarzeniowe. Dodatkowo wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn, korzystnie wpływają na pracę wątroby oraz nerek.
Zastosowanie octów owocowych
Ocet jabłkowy i śliwkowy z powodzeniem możesz wykorzystać w codziennych przepisach. Sprawdzi się jako dodatek do sosów do sałatek, marynat do mięs oraz składnik zalew do przetworów. Obecnie jednak najczęściej stosuje się go jako suplement diety. Wystarczy łyżkę lub dwie zmieszać z 250 ml wody, taki napój warto wypić przed posiłkiem, np. na czczo, aby pobudzić układ pokarmowy do pracy.
Warto pamiętać jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania do picia octu jabłkowego i śliwkowego. Tyczy się to osób cierpiących na poważne schorzenia układu pokarmowego, m.in. wrzody czy refluks. Nie są one także zalecane kobietom w ciąży.
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Jeżeli chcesz zrobić domowy ocet z jabłek, będziesz potrzebować: kilograma jabłek, dobrze sprawdzą się również same skórki, 250 g cukru, 30 g drożdży oraz litr wody.
Do dużego, wyparzonego słoja włóż kawałki lub skórki jabłek. Dodaj cukier, drożdże, wlej ciepłą wodą, tak by całkowicie zakryła owoce. Na słoik nałóż gazę i zabezpiecz ją gumką, odstaw na ok. dwa tygodnie, w międzyczasie mieszaj i potrząsaj zawartością słoika. Po tym czasie przecedź ocet przez sitko i przelej go do czystych butelek.
Przepis na ocet śliwkowy
Jeżeli chcesz zrobić ocet śliwkowy, przygotuj: kilogram śliwek oraz 150 g cukru.
Zacznij od dokładnego umycia i osuszenia śliwek, należy również pozbyć się z nich pestek. Przełóż je do dużej miski i dokładnie rozgnieć drewnianą łyżką, owoce wrzuć do czystego i wyparzonego słoika. Wsyp cukier, wlej ciepłą wodę, tak aby przykryła owoce (dwa centymetry powyżej składników). Słoik nakryj gazą i zabezpiecz gumką, odstaw w ciepłe miejsce na kilka dni. Po tym czasie odlej sok do wyparzonych słoików, pozostaw osad, który wytworzył się na dole. Przykryj je gazą i zabezpiecz gumką, odstaw w ciepłe miejsce na półtora do dwóch miesięcy. Po tym czasie przefiltruj i przelej do czystych butelek.
Źródło: medonet.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »
Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »
5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »