Fot. 123RF/Picsel
Na początku chleb nie przypominał współczesnych bochenków. Miał formę płaskich, twardych placków. W takiej postaci znano go w Cesarstwie Rzymskim, Izraelu, Grecji, Mezopotamii czy Egipcie. Przyjmuje się, że to właśnie w Egipcie w VI wieku p.n.e. powstał pierwszy zakwas, a w starożytnej Grecji znano już około 70 rodzajów pieczywa! W XVII wieku popularne stało się dodawanie do chleba drożdży, a w 1854 roku w Londynie uruchomiono fabrykę pieczywa. Powstanie pierwszej maszyny do krojenia chleba datuje się na 1912 rok. Obecnie możemy wybierać z szerokiego wachlarza chlebowej oferty – bochenki na zakwasie, pszenne, żytnie, z dodatkiem ziaren, śliwek, żurawiny, ale także pieczywo bezglutenowe, dietetyczne i wiele, wiele więcej! Obserwujemy także wzrost liczby małych, lokalnych, rzemieślniczych piekarni, których sekret tkwi w produkowaniu pieczywa w oparciu o tradycyjne receptury.
Chleb – na co dzień i od święta
Chleb najczęściej jest spożywany w formie kanapek – na pierwsze i drugie śniadanie, kolację albo w charakterze prowiantu podczas wycieczek i pikników. Na szybko, prosto, z ulubionymi dodatkami. Wystarczy posmarować kromkę serkiem do smarowania Twój Smak z Piątnicy – naturalnym lub w wersji ze szczypiorkiem, czosnkiem, ziołami czy z chrzanem. To doskonała baza dla kanapek, którą możemy uzupełnić dowolnymi warzywami czy dodatkami takimi jak np. łosoś. Produkty Piątnicy doskonale pasują do różnych rodzajów pieczywa – klasyczny serek Twój Smak znakomicie smakuje ze świeżym wiejskim chlebem, Twój Smak Puszysty komponuje się z chrupiącą bułeczką lub bagietką, a gładki i niezwykle smarowny Twój Smak Aksamitny to idealny dodatek do kruchego pieczywa czy delikatnych rogali. To wiele możliwości, które w kilka chwil gwarantują pełnowartościowe śniadanie, zapewniające odpowiednią dawkę energii na cały dzień! Pieczywo może być także świetną bazą do wyczarowania wyszukanych przysmaków. Słynna włoska bruschetta to nic innego jak gorąca grzanka z różnego rodzaju dodatkami, zazwyczaj z soczystymi pomidorami. Prosta, ale elegancka. Świąteczny żurek w chlebie, zapiekanki, grzanki – to wszystko wyczarować można z chleba!
Kanapki – inspiracje na pyszny początek dnia
Kromka świeżego, chrupiącego chleba z tradycyjnym, naturalnym masłem Ekstra od OSM Piątnica o śmietankowym smaku to proste, a jednocześnie wyjątkowe połączenie, które nie wymaga już żadnych dodatków. Chleb może jednak być źródłem wielu inspiracji kulinarnych. Możemy przygotować zarówno kanapki na słodko, jak i wytrawnie – wszystko zależy od wybranych dodatków. Twaróg Wiejski z Piątnicy świetnie sprawdzi się w każdej z tych wersji. Można serwować go na kanapkach z dodatkiem miodu czy konfitury albo z ulubionymi warzywami. Twaróg doskonale smakuje także ze śmietaną lub szczypiorkiem. Twaróg z awokado? To wyjątkowe połączenie, które pozwoli nam przygotować wykwintną kanapkę. Na kromce chleba układamy plastry Twarogu Wiejskiego z Piątnicy, który smarujemy pastą z awokado zmiksowanym z sokiem cytryny i świeżo wyciśniętym ząbkiem czosnku. Poezja! Dla poszukujących czegoś więcej niż tradycyjne kanapki proponujemy wersję na bazie chleba żytniego z dodatkiem Serka Wiejskiego lub Twarożku Domowego z Piątnicy. Kanapki można podawać udekorowane rzodkiewką, pomidorem lub ogórkiem. W każdej wersji smakują pysznie. Wersja na słodko? Oczywiście! W tym przypadku doskonale sprawdzą się Serki Wiejskie OSM Piątnica z jagodami, ananasem, truskawkami lub miodem. Do tego kromka ulubionego chleba lub chrupiąca bułka i szybki, smaczny posiłek gotowy!
Głodni chlebowych ciekawostek?
Serwujemy jeszcze większą porcję faktów na temat chleba. Czy wiecie, że…?
• W starożytnym Egipcie chleb umieszczano w grobowcach, jako jedno z obowiązkowych dóbr, którymi zmarli mieli się cieszyć w zaświatach.
• W Rzymie chleb odgrywał rolę polityczną. Rozdawanie chleba przez rządzących miało uspokajać nastroje społeczne i zapewniać poparcie ludu.
• Meksykańska tortilla – choć więcej wspólnego ma z naleśnikiem – uznawana jest za rodzaj chleba. W krajach arabskich chleb ma postać pity, a w Izraelu – macy. W Indiach naan i chapati jada się jako dodatek do większości potraw. Pieczywo w formie placków zastępuje nawet sztućce.
Źródło: materiały prasowe