Gotowanie makaronu bez gazu? Noblista radzi, jak to zrobić, by oszczędzić

Galopująca inflacja, podwyżki cen prądu i gazu zmuszają nas do poszukiwania rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić. Ciekawy sposób zaproponował włoski noblista, fizyk Giorgio Parisi. Przedstawił on alternatywną metodę przyrządzania jednego z najpopularniejszych dań pochodzących ze słonecznej Italii. Sprawdź, na czym polega gotowanie makaronu bez gazu.

Fot.123RF/Picsel

Czy gotowanie bez gazu jest możliwe? Okazuje się, że tak przygotowany makaron może się udać! Na czym polega innowacyjna metoda włoskiego laureata Nagrody Nobla? Czy to czary, czy po prostu sprytne użycie wiedzy z dziedziny fizyki?

Sprawdź także: Czym zastąpić cukier? Twój organizm ci za to podziękuje

Gotowanie makaronu bez gazu

Zaproponowana przez Parisiego metoda gotowania bez gazu, ma pomóc w oszczędzaniu w dobie galopującej inflacji. Nie chodzi tu bowiem o to, aby podczas gotowania makaronu całkowicie obyć się bez gazu, a jedynie zmniejszyć jego zużycie.

Jak to zrobić? Do gotującej się wody dodaj sól, następnie wrzuć makaron, dobrze zamieszaj i poczekaj, aż woda zacznie wrzeć. Wówczas możesz przykryć garnek pokrywką, a następnie wyłączyć gaz. Sprawdź, ile wynosi czas gotowania makaronu, który wskazany jest przez producenta na opakowaniu. Dodaj do niego jedną minutę. Właśnie tak długo makaron powinien leżakować pod przykryciem. Chwila cierpliwości i gotowe, możesz zajadać się  włoskim makaronem al dente.

Okazuje się, że ten trik nie jest nowym odkryciem. Włoski chemik Dario Bressanini zaznaczył, że taka metoda gotowania stosowana była już dwieście lat temu.

Ile można zaoszczędzić na gotowaniu bez gazu?

Oczywiście jednorazowa zmiana sposobu przyrządzania makaronu nie sprawi, że nasze rachunki drastycznie zmaleją. Jednak taka praktyka powtarzana, za każdym razem, kiedy przygotowujesz włoską pastę, lub makaron do rosołu, może spowodować, że w dłuższej perspektywie czasu odnotujesz zyski. Włoska Unia Producentów Makaronu wskazuje, że gotowanie bez gazu może zmniejszyć zużyciu energii i emisji dwutlenku węgla, aż do 47 procent.

Zobacz także:

Jak zbierać nasiona ogórków? Poradnik krok po kroku »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 514

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0