Fot. 123RF/Picsel
Kiedy odwiedzają nas bliscy, wypada ich dobrze ugościć. Chrupiące ciasteczka, aromatyczna kawka czy przyjemna herbatka do serniczka. Rozmowa płynie jakoś przyjemniej i robi się bardzo klimatycznie.
Tradycyjnie czy z nutą szaleństwa?
Polacy częściej sięgają po herbatę jesienią, ponieważ potrafi ona niesamowicie rozgrzać i poprawić nastrój. W ciągu roku przeważnie pijemy herbatę czarną, ziołową bądź czerwoną. Z kolei zimą, staramy się podrasować jej smak cytryną, miodem czy sokiem z malin. Wiele osób preferuje również herbaty smakowe - wiśniowe, truskawkowe, jabłkowe, a nawet czekoladowe.

Polski rynek herbat dwoi się i troi, żeby przekonać ludzi, że napój ten wcale nie musi być czarny i nudny. Nie zdajemy sobie sprawy, ile smaków potrafi zaczarować dzień i zamienić picie herbaty w wyjątkową chwilę. Wyobraźmy sobie jabłka w cynamonie. Kojarzą się nam ze świętami i pysznym ciastem z dzieciństwa. A co gdyby przypominać sobie ten zapach, za każdym razem przy parzeniu herbaty? Herbatkę taką znajdziemy w Coś dla Zdrowia promocje i gwarantujemy, że na samych jabłkach się nie skończy. W składzie znajdziemy również goździki, rodzynki, aronię i płatek hibiskusa.
Kuszącą propozycją jest też herbata poziomkowo-waniliowa. Dodatkowo znajdziemy w składzie dziką różę, truskawkę, a nawet czarną porzeczkę. Po takiej kombinacji smakowej, odżyje w nas nowa energia i poczujemy przypływ endorfin! Nagły skok szczęścia umili dzień w pracy i spotkanie z przyjaciółką.
Zanim zdecydujemy się na oryginalny smak, warto wybrać typ herbaty - czerwona, zielona, czarna, owocowa czy yerba mate. Kiedy podejmiemy decyzję, ciężko będzie nam dokonać wyboru w kwestii smaku. Wszystkie brzmią niesamowicie - ananas z truskawką, lipa z maliną, wiśnie w rumie, yerba green z guaraną.
Dlaczego warto pić herbatę
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez herbaty. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie! Gotowe mieszanki smakowe znajdziemy w sklepach, jeśli jednak mamy ochotę stworzyć oryginalne połączenie - wystarczy domowy susz. Możemy wysuszyć owoce i zrobić z nich herbatę, której nie znajdziemy na żadnej półce w sklepie. Suszyć możemy najróżniejsze owoce, a także kwiaty, dzięki którym napar nabierze wyjątkowego aromatu.
Herbaty potrafią rozgrzewać, wzmacniać, energetyzować, uspokajać i ułatwiać zasypianie. Celować należy w herbatki ziołowe, które przynoszą ukojenie. Zioła pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krążenia, łagodzą migrenę i bóle głowy. Melisa, mięta, rumianek to herbaty dość popularne. Na rynku znajdziemy lawendę, chmiel, dziurawiec, lipę, które nas zrelaksują i pomogą spokojnie zasnąć. Herbatki potrafią zdziałać cuda, jeśli poznamy ich smak. Mniszek lekarski zadba o naszą cerę, mięta poprawi pracę żołądka, a rumianek ukoi ból.
Jak prawidłowo parzyć herbatę?
Pamiętajmy o tym, że herbata potrafi być wyjątkowa, jeśli ją odpowiednio zaparzymy. Woda nie powinna wrzeć, a parzenie powinno trwać parę minut. Z pozoru prosta czynność, która kojarzy się z ekspresowym zalaniem torebki wodą, wymaga uwagi i wiedzy. Kto by pomyślał, że niewłaściwe przygotowanie, może pozbawić napar zdrowotnej mocy? Warto czytać opisy na opakowaniach, które często informują, ile wynosi czas parzenia.