Jajka faszerowane ze szczypiorkiem, bekonem i majonezem truflowym to wyjątkowa przekąska, która idealnie sprawdzi się na każdym przyjęciu czy spotkaniu ze znajomymi. Nie może jej zabraknąć na wielkanocnym stole. Dzięki oliwie z oliwek Gallo Reserva nasz majonez truflowy zyska niepowtarzalny smak i aromat. Pojawi się nieco przyjemnej goryczki i wyczuwalnej na końcu pikantności. To doskonałe przełamanie łagodnego smaku jajek. Przepis jest prosty i szybki do wykonania, a efekt końcowy zachwyci gości. Czego będziemy potrzebować?
Składniki
- 6 jajek
- 3 plasterki bekonu
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- 2 łyżki majonezu truflowego
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól i pieprz do smaku
Składniki na majonez truflowy
- 2 żółtka jajek
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
- sok z połowy cytryny
- sól i pieprz do smaku
- 200 ml oliwy z oliwek Gallo Reserva
- 1 łyżka sosu truflowego
Przepis na majonez truflowy
Mieszamy żółtka jajek, musztardę Dijon, ocet balsamiczny, sok z cytryny, sól i pieprz w misce do uzyskania jednolitej konsystencji. Powoli dolewamy oliwę z oliwek Gallo Reserva, cały czas mieszając mikserem lub trzepaczką, aż do uzyskania gęstej konsystencji majonezu. Jeśli chcemy, by wyszedł nam rzadszy majonez, możemy dodać więcej oliwy. Na koniec dolewamy łyżkę sosu truflowego i mieszamy, aż połączy się z resztą składników. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku, przekładamy do słoika i wsadzamy do lodówki. Tak przygotowany domowy majonez truflowy przechowujemy maksymalnie trzy dni.
Przepis na faszerowane jajka
Farsz jajeczny można podać na grzance lub w wydrążonych ugotowanych na twardo białkach /fot. Martyna Taras Filmsee
Gotujemy jajka na twardo, kiedy będą gotowe, obieramy je ze skorupek. Następnie kroimy je na pół i wyjmujemy żółtka, po czym umieszczamy je w misce i rozgniatamy widelcem. Dodajemy do nich majonez truflowy, musztardę, sok z cytryny oraz posiekany szczypiorek. Dokładnie mieszamy wszystko razem.
Następnie przygotowujemy bekon, krojąc go na małe kawałki i podsmażając na złoty kolor na patelni. Dodajemy go do żółtek i dokładnie mieszamy składniki. Później przechodzimy do przygotowania pieczywa. Bułkę przekrawamy na pół, smarujemy masłem i smażymy na patelni od posmarowanej strony, aż się zarumieni.
Na gotowe pieczywo nakładamy farsz jajeczny i posypujemy je bekonem oraz szczypiorkiem. Obok układamy liście sałaty, pokrojonego w plastry pomidora i ogórka oraz cebulę. Całość doprawiamy pieprzem i solą i podajemy na ciepło. Jeśli wolimy tradycyjne podejście, możemy także umieścić pastę w ugotowanych białkach, które pozostały po wyjęciu żółtek.