Spis treści:
Barwienie wielkanocnych jajek to świetna zabawa, w którą może zaangażować się cała rodzina. Najmłodsi malują piękne wzory lub pomagają w farbowaniu. Warto pamiętać, że jajka mają chropowatą, przepuszczalną strukturę. Dlatego tak ważne jest, aby kolorować je naturalnymi składnikami, ponieważ te mogą przenikać do środka produktu. Jeśli używasz więc chemicznych barwników, możesz je później zjadać wraz z jajkiem.
Sprawdź także: Trzydaniowy tani obiad wielkanocny. Nie wydasz więcej niż 34 zł na osobę
Jak przygotować się do farbowania jajek?
Jakie jajka będą najlepsze do farbowania? Te z najjaśniejszą, wręcz białą, skorupką. To właśnie takie najłatwiej jest koloryzować naturalnym barwnikiem, który działa słabiej niż ten sztuczny. Jeśli nie uda ci się kupić jasnych jaj, wciąż nic straconego. Istnieje prosty sposób na rozjaśnienie skorupek jajek. Wystarczy, że zanurzysz je w roztworze wody i octu, przyrządzonym w proporcjach 1:1. Tak przygotowane, znacznie mocniej złapią kolor.
O czym warto jeszcze pamiętać przed farbowaniem jajek? Pamiętaj, że im bardziej intensywny kolor chcesz uzyskać, tym więcej naturalnych produktów barwiących powinieneś dodać. Zasada działania jest bardzo prosta. Przygotowaną mieszankę odstawiasz na kilka godzin, a potem gotujesz w niej jajka. Żeby efekt był jeszcze mocniejszy, możesz zostawić jajka w wywarze do jego ostygnięcia.
Chcesz utrwalić kolor pisanek? Przetrzyj skorupki chusteczką nawilżoną olejem lub dodaj łyżeczkę octu do wywaru z naturalnych barwników. To powinno sprawić, że jajka przybiorą intensywną i piękną barwę.
Jak barwić jajka na Wielkanoc?
Świąteczne pisanki możesz przygotować na naprawdę wiele sposobów. Jeśli chcesz, aby na jajkach pojawiły się ciekawe wzorki, wykorzystaj babciny trik z pończochą. Najpierw przyłóż do skorupki kwiatki, listki lub gałązki i upewnij się, że dobrze przylegają, a następnie ciasno owiń jajko kawałkiem czystej pończochy lub podkolanówki. W czasie farbowania, barwnik przeniknie przez materiał, ale nie przez roślinne dodatki, dzięki czemu na jajku będą widoczne różnego rodzaju wzory.
Nie ograniczaj się do znanych ci metod barwienia i postaw na kilka nowych, naturalnych składników. Twoje wielkanocne jajka nie muszą być już tylko czerwonobrązowe, ale na przykład żółte, fioletowe, zielone czy czarne. Przekonaj się, jak szybko zabarwić jajka na ulubiony kolor:
- czerwonobrązowe - najbardziej popularna naturalna metoda takiego farbowania to oczywiście zagotowanie jajek w łupinkach cebuli lub w herbacie,
- różowoczerwone - zmieszaj ze sobą buraczki i żurawinę. Te dwa składniki idealnie zabarwią jajka,
- fioletowe - zakup suszone kwiaty bzu, czerwoną kapustę lub kwiat hibiskusa. Każdy z tych składników zabarwi w nieco inny sposób, więc możesz osobno wypróbować każdy z wywarów i zobaczyć różnicę,
- żółte - wystarczy, że zagotujesz jajka w wywarze stworzonym z kurkumy, liści jabłoni, curry lub drewna morwy,
- złociste - zagotuj jajka w wywarze z kwiatów nagietka lub kory młodej jabłoni,
- pomarańczowe - jajka w takim kolorze zagoszczą na twoim stole, dzięki wywarowi przygotowanemu z drobno startej marchwi,
- niebieskie - będą ci potrzebne suszone jagody lub jeżyny,
- zielone - zagotuj wywar ze szpinaku, natki pietruszki, liści pokrzywy lub młodego zboża,
- czarne - w tej wersji będą bardzo eleganckie i idealne pod dodatkowe dekoracje (np. do przygotowania kraszanek). Aby zabarwić jajka na czarno, przygotuj wywar z łupin orzecha włoskiego.
Fot. Smaker.pl
Zobacz także:
Najbardziej kapryśny lek. Nie pij po nim kawy ani nic nie jedz, bo nie zadziała »
Tak „odchudzisz” popularne danie. Perfekcyjne jajka sadzone bez kropli tłuszczu »
Alternatywa dla ziemniaka. Doskonale wpływa na układ trawienny »