Spis treści:
- Babka lancetowata - charakterystyka
- Babka lancetowata - właściwości
- Syrop z babki lancetowatej - przepis
- Syrop z babki lancetowatej - jak pić?
Babka lancetowata jest powszechnie spotykana na polskich łąkach. Nasze babcie zbierały ją i używały do przyrządzania naturalnego syropu na kaszel. Sprawdź, jakie właściwości ma ten domowy specyfik i jak go samodzielnie zrobić.
Sprawdź także: Naturalny lek na bolące stawy. Liście laurowe są lepsze niż specyfiki z apteki

Babka lancetowata - charakterystyka
Babka zyskała swoją nazwę, dzięki lancetowatemu, czyli podłużnemu i spiczastemu, kształtowi. Inaczej nazywana jest jeszcze babką wąskolistną, koniczynową lub języczkami polnymi. Występuje w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Babka lancetowata to niewielka bylina. Jej wąskie liście mają max. do 20 cm długości i są zebrane w rozetę. Pośrodku wyrasta jedna bezlistna łodyga, zakończona kwiatostanem.
Kiedy i gdzie zbierać babkę lancetowatą? W Polsce to gatunek pospolity, który łatwo przystosowuje się do występujących warunków. Babka kwitnie od maja do września, a rośnie na łąkach, trawnikach, polanach i przydrożach. Co ciekawe, spotykana jest też w polskich Tatrach, do wysokości 1367 m n.p.m.
Babkę lancetowatą od lat stosuje się w lecznictwie, jako remedium na chrypkę, suchy i przewlekły kaszel, problemy trawienne oraz ukąszenia komarów. W starożytności przyrządzano z niej sok, który podawano na ukąszenia węży, a w średniowieczu - zbierano i suszono liście, aby przyrządzić specyfik na złamania i opuchliznę oraz antidotum na czary.
Zobacz: Koktajl z buraków i jarmużu
Babka lancetowata - właściwości
Babka lancetowata służy przede wszystkim jako surowiec zielarski. Jej liście rozdrabnia się i suszy, by przyrządzić zdrowy sok, syrop, maść, okład lub odwar na wiele przypadłości.
Bylina zawiera dużo wartościowych mikroelementów, m.in. cynk, potas, witaminę C, garbniki, śluzy, składniki irydoidowe, kumarynę, flawanoidy, luteolinę i kwas krzemowy. Wykazują one m.in. właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.
Na co pomaga syrop z babki lancetowatej? Stosowany jest głównie jako środek wykrztuśny, ponieważ działa rozkurczająco na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Łagodzi objawy infekcji oddechowych, a także astmy i alergii. Ponadto podawany jest jako antidotum na stany zapalne jamy ustnej i krtani. Śluz oraz garbniki zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, dlatego niwelują podrażnienie gardła. Z kolei sok z liści babki zabija bakterie, chroni przed wirusami i pomaga w regeneracji zniszczonego naskórka (w tym w gojeniu ran).
Specyfiki z babki lancetowatej podaje się też na dolegliwości żołądkowe, problemy z trawieniem oraz na opuchliznę (np. przy zmęczonych oczach lub na świąd spowodowany ukąszeniem owadów).
Reklama
Syrop z babki lancetowatej - przepis
Jak zrobić domowy syrop na kaszel? Potrzebujesz sześciu liści babki lancetowatej. Zmiel je, np. w maszynce do mięsa. Następnie przełóż do garnka, zasyp pół kilogramem cukru i zalej wodą (tak, aby przykryła cukier). Gotuj na średnim ogniu długo, aż cukier się rozpuści, a mikstura zgęstnieje.
Pamiętaj, aby od czasu do czasu porządnie ją zamieszać. Syrop z babki lancetowatej powinien wyjść słodki. Na końcu przecedź go i przelej do słoiczków. Zapasteryzuj, jeśli planujesz przechowywać go przez dłuższy czas, np. na zimę. Odstaw w chłodne i ciemne miejsce. Po otwarciu przełóż do lodówki.
Syrop z babki lancetowatej - jak pić?
Dobrze wiedzieć, jak pić syrop z babki lancetowatej, bo jego przedawkowanie może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, głównie biegunkę i wymioty. Sok ze świeżych liści podaje się tylko raz dziennie i to jedną łyżeczkę (jak syrop na kaszel). Odwar z suszonych liści z kolei można spożywać dwa razy dziennie po pół szklanki lub płukać nim jamę ustną dwu- lub trzykrotnie w ciągu dnia.
Zobacz także:
Pasteryzacja w piekarniku. Ta metoda to hit wśród gospodyń »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »