Dania jednogarnkowe

Liści laurowych używamy przede wszystkim w kuchni. Dodając je do dań, masz pewność, że twoje potrawy nabiorą niepowtarzalnego smaku i aromatu. Niewiele osób wie jednak, że liście laurowe mogą być zbawienne dla stawów, oraz układu trawienne. Podpowiemy ci, jak przeprowadzić kurację liśćmi laurowymi.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wawrzyn szlachetny, znany także pod nazwą liść laurowy lub liść bobkowy, to roślina pochodząca znad Morza Śródziemnego. Swoje zastosowanie znalazła głównie w kuchni, jest doskonałym dodatkiem do zup, mięs, potrawek oraz wędlin. Nie można zapomnieć jednak o jej właściwościach prozdrowotnych. Napar z liści laurowych korzystnie wpływa na układ trawienny oraz stawy.

Sprawdź także: Herbata maślana – tybetański przysmak, który dodaje energii

Właściwości liści laurowych

Liście laurowe posiadają wiele właściwości korzystnie wpływających na organizm. Znajdziesz w nich witaminy A, C, oraz szereg witamin z grupy B, nie brakuje w nich również magnezu, potasu, żelaza, wapnia, czy kwasu foliowego. Oprócz witamin i minerałów znajdziesz w nich substancje takie jak: flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, czy pektyny.

Roślina ta charakteryzuje się również właściwościami bakteriobójczymi, przeciwgrzybicznymi, napotnymi, przeciwwirusowymi i detoksykującymi. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wspiera układ krwionośny, oraz może być stosowany przy gojeniu się ran.

Liście laurowe stosuje się również w leczeniu zapalenia stawów, jak i stanów zwyrodnieniowych stawów i kości. Napar przygotowany na bazie tej rośliny łagodzi bóle reumatyczne. Szeroko znane jest również zastosowanie liści laurowych jako środek wspierający układ pokarmowy. Potwierdzono działanie poprawiające trawienie, ponadto pomaga w przypadku bólu brzucha, zatruć pokarmowych, a także łagodzi skutki choroby wrzodowej.

Liść laurowy działa również łagodząco w przypadku wystąpienia skórnych dolegliwości. Będzie pomocy przy leczeniu trądziku, łuszczycy, grzybicy, czy łupieżu.

Jak zrobić napar z liści laurowych?

Napar z liści laurowych działa moczopędnie oraz wspiera procesy trawienne, dlatego będzie wspomagał oczyszczanie organizmu z toksyn. Przygotowanie naparu z liści laurowych jest bardzo proste. Będziesz potrzebować:

Składniki

  • 5 g suszonych liści laurowych
  • 250 ml wrzątku

Suszone liście laurowe należy włożyć do rondelka, dolać wodę, a następnie gotować na małym ogniu przez około pięć minut. Tak przygotowany napój przelej do termosu. Po pięciu godzinach będzie nadawał się do spożycia. Napój pij niewielkimi łyczkami przez 12 godzin. Kurację stosuj przez trzy dni, każdego dnia przygotowując nową porcję naparu.

Okłady z liści laurowych na stawy 

Napar z liści laurowych będzie działał także, jako wsparcie dla zdrowia stawów oraz sposób na łagodzenie bóli reumatycznych. Wystarczy, że zagotujesz liście laurowe w wodzie, poczekasz, aż wywar wystygnie, a następnie zrobisz z nich okład, np. z bawełnianej gazy, przykładając na bolące miejsca.

Kto nie powinien pić naparu z liści laurowych?

Chociaż liście laurowe mają szereg prozdrowotnych właściwości, nie każdy może włączać je do swojej diety. W szczególności tyczy się to kobiet w ciąży, kobiet, które karmią piersią oraz dzieci. Ponadto, jeżeli masz zaburzenia krzepliwości krwi lub chorujesz na cukrzycę, przyjmujesz stale leki, np. antybiotyki, a chcesz przeprowadzić domową kurację liśćmi laurowymi, koniecznie skonsultuj ten pomysł z lekarzem.

Zobacz także:

Jak prawidłowo stosować płyn do płukania jamy ustnej? Uważaj na te błędy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Kasztanek bez pieczenia

Lubisz cukierki czekoladowe Kasztanki? Zachwyci cię prosty deser Kasztanek –...

Odsłon: 2313

30 min
2
Sałatki Sałatka nicejska

Sałatka nicejska to francuskie, klasyczne danie. Pierwotnie było potrawą popu...

Odsłon: 18327

30 min
20
Sałatki Surówka z kapusty, marchewki i pora

Surówka z kapusty, marchewki i pora to idealny wybór! Jest szybka w przygotow...

Odsłon: 16

30 min
0

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8