Spis treści:
- Jakie mięso jest najlepsze do obsmażania?
- Jaką wodą zalewać obsmażone mięso?
- Miękkie i soczyste mięso? Wystarczy jedna rzecz przed smażeniem
- Pora solenia ma ogromny wpływ na kruchość mięsa
Jakie mięso jest najlepsze do obsmażania?
Duszenie to jeden z najczęściej wybieranych sposobów przygotowania mięsa, ale nie tylko. Praktycznie nie ma ograniczenia co do rodzaju mięsa odpowiedniego do obsmażania. W polskich domach króluje drób (potrawki z kurczaka lub indyka), wieprzowina (bitki, gulasze, żeberka) czy wołowina (również bitki i gulasz, ale także zrazy).
Jednak do obsmażania i duszenia równie dobrze nadaje się cielęcina oraz jagnięcina, a przede wszystkim kawałki z udźca, łopatki i mostka. W taki sposób można przygotować dania z ryb oraz grzybów. Warto zwrócić też uwagę na podroby. Na przykład żołądki w sosie własnym to idealny przepis na szybki i łatwy w przygotowaniu obiad.
Co ciekawe do obsmażania i duszenia najlepiej wybierać kawałki, które mają stosunkowo dużo błon i ścięgien. Po obróbce termicznej, jaką jest duszenie, te elementy spęcznieją i skruszeją. Dzięki temu mięso nabierze idealnej soczystości i stanie się perfekcyjnie miękkie.
Jaką wodą zalewać obsmażone mięso? Patent na idealny gulasz i nie tylko
Po wybraniu odpowiedniego kawałka i jego podsmażeniu należy przenieść mięso do rondla ze szczelną pokrywką. To właśnie tam następuje proces duszenia przy wykorzystaniu małej ilości wody. Jeśli pokrywka naczynia jest dobrze dopasowana, zapobiega to uwalnianiu się pary, która wpływa na proces zmiękczania tkanek. Należy pamiętać, by po obsmażeniu ilość wody do duszenia nie była ani zbyt mała, ani zbyt duża. W tym celu należy regularnie sprawdzać jej ilość i uzupełniać.
Dodawanie wody w trakcie duszenia to kluczowy etap tego procesu. Jego nieumiejętne wykonanie może zniweczyć cały trud włożony w przygotowanie idealnego posiłku. Jednak ten patent pozwoli zachować miękkość i soczystość mięsa - dolewaj do naczynia jedynie gorącą wodę! W takim przypadku nie ma możliwości, by danie przypominało podeszwę od buta. Do podlewania mięsa można również wykorzystać bulion, jednak musi on również być gorący.
Miękkie i soczyste mięso? Wystarczy jedna rzecz przed smażeniem
Odpowiednia kruchość mięsa wynika również ze sposobu jego przygotowania. Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli przygotowujemy potrawki, jest marynowanie mięsa przez noc w jogurcie naturalnym, maślance czy też zsiadłym mleku. Do uzyskania odpowiedniej kruchości mięsa można również wybrać kwaśny składnik, taki jak sok z limonki czy plasterki kiwi. Do uzyskania cudownego aromatu duszonego mięsa można również wybrać świeże zioła lub odrobinę alkoholu (np. wina).
Pora solenia ma ogromny wpływ na kruchość mięsa
W przypadku duszenia sprawdza się ogólna zasada dotycząca solenia, czyli solimy przed obróbką termiczną (w tym przypadku obsmażeniem). Pozwoli to zamknąć kawałki mięsa i nie dopuścić do uwolnienia z nich soków, które nadają im miękkości i soczystości. Od tej reguły, jak od większości, obowiązują jednak pewne wyjątki. W przypadku wykorzystania podrobów należy solić je dopiero po ukończeniu duszenia, bezpośrednio przed podaniem na stół. Jeśli wątróbkę lub żołądki posolimy przed obsmażeniem, będą twarde i niesmaczne.
Zobacz także:
Zapobiegają stłuszczeniu wątroby, łagodzą stany zapalne. Masz je w kuchni »
Jak wykorzystać resztki z ugotowanych ziemniaków? 3 sprawdzone przepisy »
Najzdrowszy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Mnóstwo witaminy B, mało kalorii »