Które z owoców uczulają najczęście? Fot. 123RF/Picsel
Lista alergennych owoców jest długa. Ze względu na reakcje krzyżowe (polegające na tym, że u osoby uczulonej na np. pyłki reakcja alergiczna może również pojawić się po zjedzeniu np. gruszki), często uczulają nas ananasy, melony, mango i winogrona. Warto pamiętać o tym, że owoce, które wywołują reakcje alergiczną występują w wielu pochodnych produktach, takich jak dżemy, galaretki czy słodycze. Dla wszystkich osób uczulonych na niektóre owoce, pocieszeniem może być informacja, że większość z nich po poddaniu obróbce termicznej lub przetworzeniu, traci niebezpieczne alergeny. Mimo wszystko, warto wiedzieć na jakie owoce powinno się uważać. Oto niektóre z nich.
Truskawki
Korzystnie wpływają na nasz organizm i znajdują zastosowanie w profilaktyce wielu chorób. Jednakże zawierają salicylany oraz histaminę, która może odpowiadać za wystąpienie świądu, pokrzywki oraz poważnych problemów z układem oddechowym. Niewątpliwym minusem tych pysznych owoców jest to, że kumulują w sobie pestycydy. Dlatego, szczególnie na początku sezonu, zaleca się spożywanie truskawek w mniejszych ilościach. Warto również wiedzieć, że drobne pesteczki truskawek mogą spowodować silne biegunki. Owoców tych nie powinny jadać dzieci do drugiego roku życia, oraz osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego.
Poziomki
Podobnie jak truskawki, zawierają salicylany, co oznacza, że osoby uczulone na kwas salicylowy nie mogą spożywać tych owoców. U alergików, którzy sięgną po poziomki może wystąpić wysypka skórna lub obrzęk języka.
Jabłka
Najbardziej znany i lubiany polski owoc bywa również przyczyną alergii. Te pyszne i soczyste owoce mogą najczęściej wywołać objawy takie jak swędzenie w okolicy ust, pieczenie języka i drapanie w gardle. Rzadziej jabłka mogą wywołać zaczerwienienia skóry oraz biegunki.
Banany
Zacznijmy od dobrej wiadomości: jednowartościowa reakcja alergiczna na banany występuje bardzo rzadko. Znacznie częściej zdarza się, że alergeny w tym owocu wchodzą w reakcje krzyżowe z innymi. Na tego typu uczulenie szczególnie podatne są osoby nadwrażliwe na lateks. Reakcja alergiczna najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry, szczególnie w okolicy warg, łzawieniem i nieżytem nosa. Dodatkowo, u osób wyjątkowo wrażliwych mogą wystąpić obrzęki, w tym obrzęk gardła, co może spowodować spore trudności w oddychaniu.
Kiwi
Soczysty i smaczny owoc kiwi często bywa powodem uczuleń. Obecny w nim silny alergen wywołuje pieczenie w okolicach ust, zaczerwienienia skórne, problemy z oddychaniem, katar a także bóle brzucha. Ze względu na obecność w nich tego samego alergenu, osoby, u których stwierdzono uczulenie na kiwi, powinny także uważać na paprykę, sezam oraz produkty na bazie mąki żytniej.
Cytrusy
Jeśli mowa o alergii na cytrusy, w pierwszej kolejności wymienia się pomarańcze i cytryny. Gdy pojawia się reakcja na jeden z owoców z cytrusowych, można być prawie pewnym, że pozostałe również będą uczulały. Co ciekawe, reakcje alergiczne takie jak wysypka, obrzęki i duszności mogą wystąpić nie tylko bezpośrednio po spożyciu owoców, ale także po wypiciu herbaty cytrusowej, a nawet podczas przebywania w pomieszczeniu, gdzie obierano owoc.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!