Najlepsza na oczyszczenie wątroby. Jak zrobić herbatkę z kwiatów bzu?

Pięknie pachnące białe, różowe lub fioletowe kwiaty bzu niewątpliwie cieszą oko i kojarzą się z piękną majową pogodą. Niewiele osób jednak wie, że kryją one w sobie cenne właściwości korzystnie wpływające na organizm, dzięki czemu można przygotować z nich prozdrowotny napar. Podpowiemy ci, jak zrobić oraz na co pomaga herbatka z kwiatów bzu.

Dlaczego warto pić herbatę z kwiatów bzu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeżeli chcesz przygotować herbatkę z kwiatów bzu, maj będzie idealnym miesiącem, aby się do tego zabrać. Lilak pospolity, bo tak nazywana jest odmiana o biało-różowych lub różowo-fioletowych kwiatach, to roślina, z której napar ma ciekawy karmelowo-migdałowy smak. Co więcej, doskonale wpływa na zdrowie organizmu. Warto pamiętać, że najlepiej zbierać kwiaty, które rosną z dala od ulic i zgiełku dużych miast, najlepiej wykorzystać drzewa lub krzewy z działki, lub przydomowego ogrodu. Sprawdź, jak zrobić herbatkę z kwiatów bzu. 

Sprawdź także: Czyści jelita, pomaga w odchudzaniu, redukuje obrzęki. Jak zrobić wodę ananasową?

Na co pomaga herbatka z kwiatów bzu?

Herbatka z kwiatów bzu przede wszystkim ceniona jest ze względu na swój korzystny wpływ na wątrobę. Wspiera jej regenerację oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ponadto herbatkę z kwiatów bzu zaleca się osobom cierpiącym z powodu chorób wątroby, takich jak: stłuszczenie, marskość czy zapalenie wątroby. 

Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz ma właściwości antyoksydacyjne, wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, chroni go przed stresem oksydacyjnym, opóźnia procesy starzenia, a także ma działanie przeciwnowotworowe. 

Picie herbatki z bzu to również sposób na zadbanie o odporność organizmu, ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, pomaga ona zwalczyć infekcje, a tym samym uchronić się przed przeziębieniem i grypą. Ma również działanie napotne, dzięki czemu pomoże zbić gorączkę. Dodatkowo napar z bzu pomoże na chrypkę oraz ból gardła, można go również używać w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. 

Świetnie wpływa również na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe procesy trawienne. Co więcej, picie herbaty z kwiatów buz pomaga również pozbyć się pasożytów. 

Warto wspomnieć również o tym, że napar przygotowany z kwiatów bzu może być stosowany również zewnętrznie na skórę, np. do przemywania skóry z trądzikiem, czy jako okład na oczy w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek. 

Jak zrobić herbatkę z kwiatów bzu?

Do zrobienia herbatki z kwiatów bzu używa się jedynie samych kwiatów. Zbierz je w suchy, słoneczny dzień, następnie włóż do czystego, wyparzonego słoika, dobrze ugnieć, a następnie postaw w ciepłe miejsce, np. na słoneczny parapet, aby mogły się utlenić. Proces ten może potrwać od jednego do dwóch dni, po tym czasie kwiaty powinny stać się białe. Niektórzy wstawiają słoik z kwiatami do piekarnika. 

Kolejnym krokiem będzie wysuszenie kwiatów, w tym celu wysyp kwiaty ze słoika na papier, rozłóż je tak by miały dużo miejsca i powietrza. Pozostaw je do momentu, aż staną się brązowe i suche. Kwiaty można wysuszyć również w piekarniku, nagrzewając go do 50 stopni i podgrzewając przed ok. dwie godziny. Kiedy kwiaty wyschną przesyp je do papierowej torby lub metalowej puszki. 

Teraz możesz przejść do parzenia herbatki, dwie łyżeczki suszonych kwiatów bzu wsyp do filiżanki lub kubka, a następnie zalej szklanką gorącej wody. Napar pozostaw pod przykryciem na pięć do dziesięciu minut. 

Jak pić herbatkę z bzu? Można pić od jednej do czterech filiżanek dziennie. Warto wzbogacić jej smak o plaster cytryny, pomarańczy, listki świeżej mięty, a jeśli lubisz słodkie napoje do przestudzonej herbaty dodaj łyżeczkę miodu. 

Zobacz także:

Jak zrobić pyszną jajecznicę? Poznaj niezawodny trik

Szczaw - co warto o nim wiedzieć?

Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    Desery Proste ciasto cytrynowe

    Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

    Odsłon: 15035

    30 min
    44
    60 min
    3
    Dodatki Masełko bazyliowe

    Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

    Odsłon: 157

    15 min
    9

    Polecane artykuły

    Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

    Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

    1
    Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

    Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

    0
    Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

    Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

    0
    Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

    W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

    0