Dania jednogarnkowe

Siemię lniane to jeden z tych produktów, których nie może zabraknąć w diecie osób dbających o zdrowie. Obecnie panuje moda na przeróżne napoje z jego udziałem. Dziś przyjrzymy się bliżej wodzie z siemieniem lnianym i cytryną. Sprawdzimy, jakie ma właściwości, jak ją przygotować i pić, aby była dla nas najkorzystniejsza.

Dlaczego warto pić wodę z siemieniem lnianym i cytryną? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Proces utraty zbędnych kilogramów to przede wszystkim deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie oraz codzienna aktywność fizyczna. Warto również dodatkowo pomóc sobie naturalnymi, domowymi metodami, które wesprą prawidłowe trawienie oraz przyspieszą przemianę materii. Tak działają właśnie nasiona lnu. Można spożywać je na kilka sposobów, jednym z nich jest przygotowanie orzeźwiającego napoju, czyli wody z siemieniem lnianym i cytryną. W poniższym artykule znajdziesz przepis na ten prozdrowotny specyfik oraz dowiesz się, jak woda z cytryną i nasionami lnu wpływa na organizm. 

Sprawdź także: Cukier i ciśnienie będą w normie, łatwiej zrzucisz zbędne kilogramy. Dlaczego warto pić wodę z limonką?

Jakie właściwości ma siemię lniane?

Nasiona lnu dostarczają witamin z grupy B, witaminy C, E oraz K, nie brakuje w nich również substancji mineralnych, magnezu, wapnia, potasu, manganu, cynku, selenu czy miedzi. W siemieniu lnianym znajdują się również aminokwasy, takie jak lizyna, leucyna czy tryptofan, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu, między innymi wspierają odporność, a także odpowiadają za prawidłową budowę białek.

Co więcej, siemię jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, wspiera on prawidłową pracę jelit, zapobiega zaparciom, a także wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Napój przygotowany na bazie siemienia lnianego będzie również korzystnie wpływał na mikroflorę jelitową. Warto dodać również, że doskonale wpływa on na podrażnioną błonę śluzową przewodu pokarmowego, pomaga także łagodzić obecne w nim stany zapalne. 

W składzie tych niepozornych nasionek znajdują się również jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, czyli lignany. Pomagają one chronić wątrobę, a także mają działanie antynowotworowe. W siemieniu lnianym znajdziesz także cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, działają przeciwzapalnie, a także wspierają zdrowie oczu oraz wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego, w tym mózgu. 

Woda z siemieniem lnianym i cytryną – jak przygotować i pić?

Zrobienie tego napoju jest banalnie proste, będziesz potrzebować: jednej łyżki siemienia lnianego, szklanki wody oraz połówki cytryny. Opcjonalnie napój możesz dosłodzić miodem, erytrytolem, ksylitolem lub stewią. Nasiona możesz również zmielić. 

Do szklanki wsyp nasiona lnu, dodaj ciepłą, ale nie wrzącą, całość wymieszaj i pozostaw do napęcznienia. Następnie wciśnij połówkę soku z cytryny. Jeżeli lubisz słodkie napoje, dodaj wybrany słodzik. Jak pić wodę z siemieniem lnianym i cytryną? Najlepiej sięgnąć po nią przed śniadaniem, możesz również wypić ją przed posiłkiem w ciągu dnia, tak aby pobudzić metabolizm. 

Czy woda z siemieniem lnianym pomaga w odchudzaniu? 

Napój ten ma działanie pobudzające przemianę materii, a co za tym idzie utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Nie bez przyczyny dietetycy stale przypominają o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Zapewnienie organizmowi stałego dostępu do płynów zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami, co również wspiera odchudzanie. Warto wspomnieć również o tym, że siemię lniane jest źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na uczucie sytości. Wypicie wody z cytryną i siemieniem lnianym sprawi, że w ciągu dnia zjemy mniej. 

Dodatkowo zawartość cytryny to spora dawka witaminy C, która wspiera układ immunologiczny, a także dostarcza organizmowi antyoksydantów, neutralizujących wolne rodniki, mają również właściwości przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Witamina C uczestniczy również w procesie syntezy kolagenu.

Źródła: medonet.pl 

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 171

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1606

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 353

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8