Najlepszy sposób na kaca

Pikantny koktajl o poranku pobudzi każdego. Sok pomidorowy i wódka - mieszanka, stosowana przez hollywoodzkich aktorów jako lekarstwo na kaca. Czy faktycznie Krwawą Mary wymyśliła królowa Maria I Tudor?

Fot. 123RF/Picsel

"Bloody Mary" to typowy napój typu "picker upper", czyli rekonstruktor samopoczucia - świetnie regeneruje siły i wzmacnia organizm po wcześniejszym nadużyciu alkoholu. Jest też wyśmienitym aperitifem, bowiem pobudza apetyt. Przede wszystkim zaś "Bloody Mary" to najsłynniejszy na świecie koktajl z sokiem pomidorowym, a smakuje nawet osobom, które za pomidorami nie przepadają.

Jak każdy koktajl, "Krwawa Mary" ma swoją historię. I jak to często bywa, nie wiadomo, kto jako pierwszy wpadł na pomysł połączenia składników i nadania nazwy. Znamy dwie wersje tej historii...

"Krwawa Mary", Wiadro Krwi i Tudorowie

Historia numer jeden. Autorem "Bloody Mary" jest francuski barman, Fernand Petiot, który opracował recepturę koktajlu w roku 1920. Pracował w paryskim barze o nazwie Harry's New York Bar - lokalu, który do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Według Petiota, pierwszymi klientami, którzy skosztowali "Krwawej Marii", byli dwaj mieszkańcy Chicago, opowiadający o barze nazywającym się wdzięcznie Wiadro Krwi. W tym barze pracowała kelnerka, na którą wszyscy mówili "Krwawa Mary". Koktajl na bazie soku pomidorowego miał budzić skojarzenia z krwawą kelnerką... i tak powstała nazwa.

Petiot znany jest również z tego, że pobił ówczesny rekord w piciu piwa - w ciągu 46 sekund wypił 2-litrową szklanicę tego napoju! Był więc nie tylko barmanem, ale również entuzjastą trunków.

Podstawowy przepis na Bloody Mary. Kliknij!

Historia numer dwa. Na pomysł zmieszania wódki z sokiem pomidorowym wpadł George Jessel, amerykański producent filmowy i aktor, który twierdził, że taki koktajl ratuje go po każdej hucznej imprezie w Palm Beach. Jessel zwykł pijać wódkę z sokiem pomidorowym w proporcjach pół na pół, bez dodatków.

Niektórzy twierdzą, że to tę wersję wykorzystał później Fernand Petiot, zmieniając jedynie proporcje i dodając przyprawy: sól, pieprz, pieprz kajeński, sos worcestershire i sok z cytryny.

Istnieje również inna historia związana z samą nazwą koktajlu. Według niej, pochodzi ona od brytyjskiej królowej Marii I Tudor, której rządy były wyjątkowo krwawe - za jej panowania wielu protestantów oskarżono o herezje i spalono na stosie.

Koktajl narodowy

"Krwawa Mary" zdobyła popularność po II wojnie światowej. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to jeden z najpopularniejszych koktajli na świecie. Jego wielbicielem był między innymi Ernest Hemingway, który prosił o "Krwawą Mary" gdziekolwiek się znalazł - rozsławiając w ten sposob jej imię. Polinezyjczycy pokochali ten koktajl tak bardzo, że obwołali go napojem narodowym.

Współczesną "Krwawą Marię" podaje się z różnymi przyprawami. Można dodać do niej sos tabasco, sól selerową, utarty chrzan, ostrą mieloną paprykę... Napój wlewa się do wysokich szklanek i dekoruje selerem naciowym, cytryną, czasem marchewką, oliwkami, a nawet serem bądź bekonem na wykałaczkach.

Istnieją różne wariacje tego koktajlu - wódkę zastępuje się rumem, tequilą bądź ginem, a zamiast soku pomidorowego można używać pikantnych soków warzywnych. Klasyczna wersja zawsze zawiera wódkę i sok pomidorowy, i może właśnie dlatego jest to tak popularny koktajl - prosty, smaczny... i skuteczny!

Na kaca można też zjeść specjalną potrawę "antykacową". Specjalnie na dzień po sylwestrowej, szampańskiej zabawie przygotowaliśmy książkę z aż 50 przepisami.

książka kucharska przepisy na kaca

Książka kucharska: 50 przepisów na kaca. Kliknij!

Jeśli nie macie ochoty na "klina" i alkoholowe zwalczanie "syndromu dnia poprzedniego", polecamy naszą książkę kucharską!

Danie dobre na kaca to na przykład kwaśnica, różnego rodzaju kiszonki, chłodniki i, oczywiście, potrawy z pomidorami. Nie pogardzimy także jogurtem o poranku...

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
15 min
1
Dodatki brokuły z masłem orzechowym

Podane w ten sposób brokuły są wspaniałym pomysłem na kolację. Delikatność wa...

Odsłon: 63

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25