Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Wyrzucanie łusek cebuli to błąd nagminnie popełniany przez Polaków. Należy tego unikać, ponieważ łupiny cebuli pod względem zawartości witamin znacznie przewyższają samo warzywo. Podpowiadamy więc, jak w pełni wykorzystać ten naturalny skarb, przygotowując domowy napar z łupin cebuli.

Łupiny z cebuli | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Cenne właściwości łupin cebuli. To skarb dla zdrowia i urody

O tym, że cebula jest skarbnicą cennych składników odżywczych, wie niemal każdy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że łuski rośliny mogą zawierać nawet więcej witamin niż ona sama.

Właściwości łupin cebuli czynią je naturalnym antyoksydantem, a także lekiem o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, antyalergicznym czy przeciwmiażdżycowym. To dlatego, że zawierają one dużą dawkę kwercetyny, która w tej postaci jest dobrze przyswajalna dla organizmu.

Łuski cebuli są co prawda niejadalne, jednak spożywane w formie naparu pozwalają nam utrzymać organizm w dobrej kondycji i wzmocnić odporność z uwagi na zawartość:

  • Błonnika pokarmowego
  • Flawonoidów
  • Związków siarkowych
  • Wapnia
  • Magnezu
  • Żelaza
  • Selenu
  • Potasu
  • Chromu

Z uwagi na powyższe, „herbatkę” z łupin cebuli zaleca się osobom zmagającym się z zaburzeniami układu pokarmowego, problemami ze snem oraz wszystkim tym, którzy chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Napar możemy wykorzystać również z korzyścią dla naszej urody, np. w formie płynu przemywania twarzy. Taki naturalny tonik powinien złagodzić stany zapalne skóry i wypryski. Bez obaw można również przecierać nim popękane pięty.

Jak zrobić napar z łupin cebuli we własnym domu?

Aby przygotować domowy napar z łupin cebuli, należy gotować łuski w litrze wody przez około kwadrans tak, aby doprowadzić je do wrzenia. Później napój wystarczy jedynie odcedzić i poczekać, aż ostygnie.

Jak pić napar z łupin cebuli tak, aby służył organizmowi?

Taką „herbatkę najczęściej zaleca się pić wieczorem, tuż przed snem, ponieważ wycisza nas ona i ułatwia nam zasypianie.

Można jednak sięgać po nią o dowolnej porze w ciągu dnia, w wersji solo lub z dodatkiem miodu dla smaku. Pierwsze zmiany w naszym organizmie powinniśmy zauważyć już po kilku tygodniach tej zdrowotnej kuracji. 

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Sernik śmietankowy z polewą czekoladową.

Sernik jest o smaku śmietankowym, upieczony na spodzie z herbatników, wierzch...

Odsłon: 13891

30 min
30
30 min
41

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5