Spis treści:
Czerstwe pieczywo wcale nie musi wylądować w koszu. Wystarczy dodać kilka prostych składników, aby dać im drugie życie. Sprawdź, jakie pomysły na dania i desery z czerstwego chleba i bułek przygotowaliśmy dla ciebie.
Sprawdź także: Gotowanie makaronu bez gazu? Noblista radzi, ja to zrobić, by oszczędzić
Czerstwy chleb – właściwości
Wszyscy kochamy świeży chrupiący, najlepiej jeszcze ciepły chleb. Trudno oprzeć się również pachnącym bułkom wprost z piekarni. Okazuje się jednak, że mimo pysznego smaku, świeże pieczywo nie jest najzdrowsze dla żołądka. Otóż chleb prosto z pieca jest ciężkostrawny, szybko fermentuje w jelitach i żołądku, dlatego nie jest polecany osobom, które cierpią na kłopoty żołądkowe. Dużo lepszym wyborem będzie w tym przypadku czerstwe pieczywo.
Czerstwy chleb – przepisy
Czy wiesz, co można zrobić z kilkudniowego pieczywa? Czerstwy chleb i bułki może być z powodzeniem wykorzystany zarówno w przepisach wytrawnych, jak i tych na słodko. Doskonale sprawdzi się w zupach, zapiekankach, a także w potrawach na słodko.
Zapiekanka chlebowa
Ten przepis to wariacja na temat znanego z dzieciństwa chleba w jajku oraz klasycznych tostów z serem i szynką. To budżetowe danie na pewno przypadnie do gustu studentom oraz osobom, które po prostu nie lubią marnować jedzenia. Zapiekanka chlebowa doskonale sprawdzi się np. na kolację. Do jej przygotowania będziesz potrzebować: około 500 g chleba, pomidory – świeże, w puszce lub passatę, kilka plastrów szynki, 200 g tartego sera żółtego, trzy jajka, dwie łyżki śmietany, oregano, sól, pieprz oraz oliwa z oliwek.
Chleb pokrój w sporej wielkości kostkę, na patelni rozgrzej dwie łyżki oliwy z oliwek i podsmaż grzanki. Jeśli używasz świeżych pomidorów, warto je obrać ze skórki, a następnie drobno pokroić. Ser zetrzyj na tarce, szynkę pokrój w kostkę. Do miski dodaj jajka, śmietanę, sól, pieprz, oregano i bazylię, całość ubij na gładką masę. W naczyniu żaroodpornym ułóż kolejno podsmażony chleb, pomidory wymieszane z solą, pieprzem i ziołami, szynkę, jajeczno-śmietanową masę. Wierzch posyp tartym serem. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni, piecz przez 20 minut, aż zapiekanka nabierze złotego koloru.
Semmelnknödel, czyli knedle z czerstwych bułek
Co powiesz na knedle ze skwarkami, które zrobisz z wczorajszych bułek? Semmelnknödel to budżetowy przepis, dzięki któremu nic się nie zmarnuje. Będziesz potrzebować: sześć białych, czerstwych bułek, dwie cebule, półtora szklanki mleka, cztery łyżki bułki tartej, garść natki pietruszki, trzy jajka, dwie łyżki mąki, dwie łyżki masła, sól i pieprz.
Pokrój bułkę w kromki, włóż do miski i zalej mlekiem odstaw do czasu, aż dobrze namiękną. Cebulę pokrój w kostkę, podsmaż na maśle. Dodaj ją do bułek, dorzuć posiekaną natkę pietruszki, wbij jajka, dodaj sól i pieprz do smaku. Dodaj bułkę tartą i zagnieć masę. Jeśli będzie zbyt mokra, możesz dodać więcej bułki. Uformuj niewielkie kulki. Gotuj w osolonej wodzie, aż do wypłynięcia chlebowych knedli.
Zupa chlebowa
Taka zupa będzie idealna, kiedy chcesz zjeść coś szybkiego, rozgrzewającego, a jednocześnie nie zdążyłeś pójść na zakupy i musisz ratować się resztkami z lodówki. Do zrobienia zupy chlebowej będzie potrzebne: półtora lita bulionu lub rosołu, biały chleb, 100 g żółtego sera, dwa żółtka, natka pietruszki, gałka muszkatołowa, sól i pieprz.
Pokrój chleb w kostkę lub porwij go rękami na małe kawałki. Wrzuć do garnka, zalej bulionem i zagotuj. Zblenduj całość i poczekaj, aż wystygnie. Dodaj starty ser, żółtka, posiekaną natkę pietruszki oraz przyprawy. Zupę można podawać z grzankami.
Szarlotka na czerstwym chlebie
Lubisz ciasta z jabłkami? Koniecznie przygotuj szarlotkę na czerstwym chlebie, jest naprawdę prosta w przygotowaniu. Domownicy będą zdziwieni, że spód do ciasta powstał z wczorajszych bułek. Do zrobienia tego przepisu przygotuj: około 350 g czerstwego pieczywa, trzy jajka, dwie szklanki mleka, dwie łyżki masła, dwie łyżki miodu, dwie łyżki cukru, cztery jabłka oraz cynamon.
Do garnka wrzuć masło, następnie dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści. Dolej mleko, całość wymieszaj i poczekaj, aż ostygnie. Ubij jajka i dodaj do masy, połącz wszystkie składniki. Pieczywo pokrój w kostkę i dodaj do masy, przemieszaj, tak by chleb dokładnie się namoczył. Jabłka obierz, pokrój w kostkę, podsmaż na odrobinie masła wraz z cukrem i cynamonem. Dołóż do chlebowej masy i wymieszaj. Formę posmaruj masłem, przełóż do niej ciasto. Piecz przez około pół godziny w 180 stopniach. Podawaj posypane cukrem pudrem.
Pijany rycerz – deser z czerstwego chleba i wina
Po wczorajszej imprezie zostały ci kromki chleba oraz resztka czerwonego wina? Koniecznie przygotuj deser nazywany pijanym rycerzem. Będziesz potrzebować: około 250 g wczorajszego chleba, szklankę czerwonego wina, dwa jajka, 40 g bułki tartej, cukier, cynamon, olej lub masło klarowane.
Kromki chleba zalej winem, poczekaj, aż pieczywo się namoczy. Następnie do miski wbij jajka, rozbełtaj je, a następnie namocz kromki chleba. Kolejnym krokiem będzie obtoczenie ich w bułce tartej. Na patelni rozgrzej tłuszcz, usmaż kromki na złoty kolor. Na koniec obtocz w cukrze i cynamonie.
Zobacz także:
Jak zrobić domowy chleb z dwóch składników? »
Gdzie rosną grzyby we wrześniu 2022? W polskich lasach zwróć uwagę na te drzewa »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »