1. Czarna herbata i mleko
Słynna "bawarka" cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet w ciąży. Niestety mitem jest, że napój ten zwiększa ilość mleka w piersiach. Herbata pomaga w leczeniu stanów zapalnych w organizmie, ponieważ zawiera antyoksydanty. Białka mleka jednakże łączą się z nimi i ograniczają ich wchłanianie. Wtedy też herbata traci swoje właściwości, a zawarta w niej kofeina ogranicza wchłanianie wapnia znajdującego się w mleku.
2. Burger i piwo
Zbyt częste sięganie po to połączenie może prowadzić do otyłości. Jedzenie, po strawieniu, trafia do wątroby. Wątroba jednakże najpierw rozkłada alkohol, ponieważ odczytuje go jako truciznę. Przez ten czas tłuszcz spożyty pod postacią burgera pozostaje w krwioobiegu, a także może odkładać się w tkance tłuszczowej. Dodatkowo, połączenie to powoduje wzdęcia.
3. Herbata i cytryna
Połączenie szczególnie niepolecane osobom starszym. Zawarty w liściach herbaty glin, łącząc się z cytryną tworzy niebezpieczny cytrynian glinu. Związek ten, odkładając się w mózgu, może doprowadzić do choroby Alzheimera.
4. Dżem i białe pieczywo
Węglowodany proste powodują szybki wzrost cukru we krwi. W przypadku białego pieczywa i dżemu jest to skok bardzo gwałtowny. Obciążona trzustka uwalnia insulinę, by wyrównać poziom cukru w organizmie. Kiedy następuje jego spadek, energia zamienia się w zmęczenie i rozdrażnienie. Należy pamiętać, że zbyt częste skoki cukru mogą doprowadzić do cukrzycy.
5. Olej i ryby
Zawarte w olejach roślinnych kwasy omega-6 mogą zaburzyć pozytywne działanie kwasów omega-3, obecnych w rybach. Co więcej, duże spożycie kwasów omega-6, przy niedostatku tych drugich, sprzyja rozwojowi raka piersi po menopauzie.
6. Pomidor i twaróg
Pomidor posiada w składzie kwas o silnym działaniu, który wchodzi w reakcję z wapniem, występującym w twarogu. Prowadzi to do wytworzenia nierozpuszczalnych kryształków, posiadających zdolność do odkładania się w stawach. Powoduje to stany zapalne i ból w czasie poruszania.
7. Pomidor i ogórek
W świeżych ogórkach występuje askorbina, która niszczy witaminę C. Ta zaś występuje nie tylko w pomidorze, a także w pietruszce, cykorii, cebuli czy papryce. Łącząc ogórka z tymi produktami pozbawiamy danie cennych właściwości.
8. Sałata i sosy bez tłuszczu
Oleje są nośnikami pomagającymi substancjom odżywczym dostać się do krwi. Dodatkowo, pigmenty roślinne mogą obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia, pod warunkiem, że są zjadane razem z tłuszczami.
9. Żółty ser i wędlina
Obecny z serze żółtym fosfor ogranicza wchłanianie cynku. Ten zaś obecny jest w mięsach, wędlinach. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla właściwego funkcjonowania organizmu, ponieważ pozytywnie wpływa na jego odporność. Dodatkowo, zarówno w serze jak i wędlinie obecne są tłuszcze nasycone, których zbyt częste spożywanie źle służy zdrowiu.
10. Ziemniaki i jaja, masło
Ziemniaki zawierają szczawiany, które hamują przyswajanie wapnia i żelaza. Ich źródłem są właśnie jajka oraz mleko i jego przetwory. Dodatkowo, ziemniaki posiadają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Po ich zjedzeniu następuje wzrost ilości cukru w organizmie. Trzustka, by obniżyć jego poziom, produkuje insulinę. A ta sprzyja magazynowaniu tłuszczów, które zostały przyjęte wraz z węglowodanami.